Ez az oldal cookie-kat használ. A böngészés folytatásával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk.
Menü

9 unaloműző játék a családnak: így használjátok ki a karantént!

A koronavírus miatt kialakult karantén igen nehéz helyzetbe hozta a családokat. Sokan a munkájuk elvesztése miatt aggódnak, akik pedig home office-ra kényszerülnek, azoknak most koncentrálni nem egyszerű feladat főleg akkor, ha gyerekek is vannak a háznál. Faramuci a helyzet, de karantén idején többet kell törődni a gyerekekkel. Ha már nem jut eszedbe semmi kreatív, íme néhány unaloműző játék, ami segíthet átvészelni ezt az időszakot!

Már mindenki unja a Netflixet, a százszor elővett játékokat, az online sulit és úgy egyáltalán a banánt? Neked is nehéz összeszedni magadat, nemhogy még a porontynak? A gyerek az előbb még a kanapén fetrengett, most a szőnyegen vonaglik és a sulis cset csak olaj a tűzre, meg amúgy is folyton a telefont nyomkodja? Mit lehet most tenni?

Unaloműző benti játékok nagyobb gyerekeknek 

A legszerencsésebb esetben testvérek ragadtak otthon a koronavírus alatt. Praktikus őket közös játékra bírni úgy, hogy a szabályok előre le legyenek fektetve, nehogy a kelleténél nagyobb vita kerekedjen! Minden gyerekjátékhoz adjunk meg időkeretet, amit telefonnal tudnak mérni a riasztást beállítva. 

A legjobb játékok 7+ éveseknek

Ez a korosztály szeret versenyezni és sok energiával is rendelkeznek, amit le kell valahogy vezetni. Lehetőleg mozgásos formában.

1) Matchbox verseny

kellékek: gyurma, matchbox, egy asztal

Kisautója mindenkinek van otthon (remélhetőleg). Tisztítsuk meg a konyhaasztalt és tegyük körbejárhatóvá. Az asztal egyik végére, felülre ragasszunk egy gyurmavonalat (a gyerekek számának megfelelően lehet külön színű gyurmavonal minden versenyzőnek), ez lesz a cél. Állítsunk annyi kisautót, ahány gyerek van az asztal másik végére és start! A gyerekek kézzel nem érinthetik az autókat, csak levegőt fújva lehet őket eljuttatni a célvonalhoz. Az nyer, akinek az autója nem esik le és először ragad bele a gyurmába. Tetszőleges alkalommal megismételhető.

Ha nincs matchbox, de van távirányítós autó, hagyd, hogy akadálypályát építsenek a nappaliba vagy az egész házba és meghatározott sorrendben, időre menjenek végig rajta. A dolgozószobád ajtaját bezárhatod, ezzel egy ideig ellesznek.

2) Memóriajáték desszertnek

kellékek: édességek, műanyag poharak, egy asztal

Maradjunk az asztalnál és készítsünk elő finom falatokat. Tegyünk párban édességeket műanyagpoharak alá, majd kérjük meg a gyerekeket, hogy kettesével emeljék fel a poharakat a klasszikus memóriajáték példájára. Amikor párt találnak, megehetik az adott édességet. Egészséges opcióként elrejthetünk banánt, almát vagy más gyümölcsöt is a poharak alá. 

3) Csokibújócska

kellékek: húsvétról megmaradt csokik

Rejtsük el a megmaradt csokikat a lakás különböző pontjaira és hagyjuk, hogy a gyerekek megtalálják. Aki megtalálja, megeheti alapon csak annyit rejtsünk el, amennyit szabad elfogyasztaniuk és figyeljünk arra is, nehogy a cukortól túlzottan felpörögjenek!

4) Székfoglalós – a legjobb játék több gyereknek

kellékek: eggyel kevesebb szék, mint ahány gyerek van; zene

Mindenki jól ismert kedvenc gyerekjátéka a székfoglaló, amit nem kell bemutatni. Egy kis emlékeztető annak, aki mégis elfelejtette volna: a játékmester a játékosoknak háttal állva elkezd lejátszani egy zeneszámot. A játékosok a támlával háttal egymásnak fordított székek körül körbe-körbe járnak. Amikor a zene hirtelen abbamarad (vagyis amikor a játékmester szándékosan megállítja), a játékosok leülnek egy szabadon lévő székre. Akinek nem jutott hely, az kiesik. Az utolsó győz. Vita esetén a két érintettet egy körben érdemes külön versenyeztetni.

5) Könyvkockák

kellékek: könyv, építőkockák

A gyerekeknek a fejükön egyensúlyozva kell eljutni A pontból B-be úgy, hogy a könyv a helyén maradjon. Nehezítésként lehet építőkockákat vagy más kisebb, stabil tárgyat rakni a könyvre. Minél több ilyen tárgyat képes elvinni a célig, annál jobb. A legügyesebb nyer.



 

Unaloműző játékok kisebb gyerekeknek

Karantén ide vagy oda, a kicsik még inkább igénylik a törődést. Célszerű olyan unaloműző játékokat választanunk, amik fejlesztik is a gyerek képességeit így megpróbálni pótolni a közösségi élményt, ami az óvodában oly mókássá teszi a hétköznapokat.

6) Origami, vasalható gyöngy, mandala

a) Tanítsuk meg a gyereket papírrepülőt hajtogatni! A gyerekek kézügyességét és memóriáját fejlesztjük ezzel a játékkal és közös élményekkel lehetünk gazdagabbak. Origamizni szinte minden korban lehet. A papírrepülő mellett a kishajó is remek ötlet, amit ha csak szülői segítséggel tudnak elkészíteni, akkor is remek tevékenység és az esti fürdőzésnél fel is lehet használni.

b) Jó alternatíva a kézügyesség fejlesztésére a vasalható gyöngy, amiből színes mintákat lehet kirakni, a motorikus mozgást inspirálja , türelemre ösztönöz és maradandó ajándékot készíthetünk belőle. 

c) Szintén kreativitást serkentő tevékenység a mandalarajzolás, ami a gyermek harmónia iránti igényét és szépérzékét csiszolja. Számos csomag létezik, amivel mandalát készíthetünk.

7) Autópálya a szőnyegen

 

kellékek: szőnyeg vagy padló, ragasztószalag vagy szigszalag

 

Ragasztószalag segítségével alkossunk egy egész autós birodalmat utakkal, parkolókkal. A különböző részeket a szalag segítségével jelölhetjük ki. A gyermek fantáziájára van bízva, mi is legyen a pályán, mi csak segítsünk neki, hogy aztán ő játszhasson a saját díszletei között! A ragasztószalag könnyen felszedhető és nem okoz károsodást a szőnyegben vagy a padlóban. 

8) Jégkorszak

kellékek: műanyag doboz, műanyag figurák, víz, mélyhűtő, „kalapács”

Ez a játék gondos szülői felügyeletet igényel és egy kicsit „pocsolós” is. Vegyünk elő egy ételszállító dobozt, kérjük meg a gyereket, hogy tegyen bele kis műanyag játékokat (dínókat mondjuk), majd eresszünk rá vizet és tegyük a mélyhűtőbe éjszakára megfagyni. Reggel kivéve vigyük ki az erkélyre vagy a fürdőbe, fogjuk a kalapácsot és vigyázva szabadítsuk ki a dínókat a jég fogságából! Nagyobb gyerek maga csinálhatja, a kisebbek kezét fogva segítsünk nekik, nehogy baj történjen! Izgalmas látni, ahogy a figurák előkerülnek a karanténból!

9) Só-liszt gyurma

kellékek: 20 dkg liszt, 20 dkg apró szemű só, 125 ml víz, 1,5-2 evőkanál étolaj, egy nagy tál, viaszosvászon terítő

Gyermekkorunk nagy kedvence a só-liszt gyurma igazi unaloműző játék, ami a gyerek kreativitását is fejleszti, ehető és nem veszélyes és ki tudja, talán még a főzéshez is kedvet kapnak egyszer!

Az együtt elkészített remekek örök emlékek maradhatnak, amik két-három nap alatt kiszáradnak. De csinálhatnak ajándékot a nagyszülőknek is, hogy ők is érezzék, róluk sem feledkeztek meg!

Használjuk okosan az internetet karantén idején is!

Persze elkerülhetetlen, hogy a gyerekek ne lógjanak többet a neten a szokásosnál. Használjuk ki, hogy vannak weboldalak, amik segíthetik a tanulást és ismeretszerzést akár játékos formában is. Ilyenek például a zanza.tv kicsiknek, vagy a Kvízpart nagyobbaknak. Nyelvet tanulni is most érdemes, így jobban rá vannak kényszerülve és ha játékos formában tálaljuk a dolgot, nem is érzik annyira terhesnek. Ezen a weboldalon például matekfeladatokat lehet megoldani angolul. A matekhoz tipikusan nem kell a nyelvtudás, ám az észrevétlenül beépülhet a gyerek tudáskészletébe a honlap böngészése során.

A YouTube-on vannak olyan videók, amik tánckoreográfiát tanítanak gyerekeknek. Itt két legyet is üthetünk egy csapásra: ismételten nyelvet tanulnak és még mozognak is! Csak írjuk be a keresőbe, hogy „dance coreography for kids” és válogassunk a találatok között!

 

Klasszikus és trendi társasjátékok

Vegyük le a polcról az unaloműző társasjátékokat is! Ha már minden kötél szakad, újra jöhet a Gazdálkodj okosan és a Twister. Vannak stratégiai és szimplán szórakoztató társasjátékok ,amik kicsiknek és nagyoknak egyaránt örömet okoznak. Új őrület a Cica, pizza, taco, gida, sajt társasjáték, ami a Tabu mintájára memória-, és a a Dobble-hez hasonlóan gyorsasági játék is egyben. Próbáljátok ki közösen!

Összegzés:


A gyerekek nehezen viselik a karantént, csak úgy, mint mi. Tartsunk össze és igyekezzünk a legtöbbet kihozni a helyzetből! Próbáld ki a fent említett játékokat, hátha egy beválik! Aki elég szerencsés és még kerttel is rendelkezik, annak itt egy korábban megjelent cikkünk kültéri játékokról, amiket nem csak húsvétkor lehet játszani.