5 legjobb társasjáték a hideg napokra kicsiknek és nagyoknak
Az ünnepek közeledtével lélekben is felkészülünk egy békésebb és nyugodalmasabb időszakra, amikor is közel lehetünk szeretteinkhez. A járvány egyik pozitív hozománya, hogy a családi kapcsolatokat sok esetben megerősítette, több időt töltünk együtt otthon, ami egyértelműen segíti a kötelékek erősödését, a családi kapcsolatok elmélyítését. Ebben a légkörben könnyebben előkerül egy szeretett társasjáték, kártyajáték vagy puzzle, de újakat is szívesen kipróbálunk. A társasjátékok mindig összehozzák a játékosokat, legyen szó családtagokról vagy barátokról. Most, hogy kicsit lelassult az élet és a karácsonyi hangulat fényében nézzünk meg néhány népszerű társasjátékot, amit kicsik és nagyok egyaránt játszhatnak korosztálytól függetlenül.
1) Dixit - a vidám és könnyen játszható társas
Az utóbbi évek egyik legnagyobb slágere a Dixit társasjáték a francia Libellud Kiadó gondozásában jelent meg. A leírás szerint is a „határtalan képzelet játéka”, 7-8 éves kortól játszható és amivel az egész család tud játszani. Ehhez a játékhoz akár a nagyszülők is leülhetnek, mert garantáltan élvezni fogják, jó hangulatot teremt a családi együttlétek során.
A Dixit egy olyan asszociációs játék, mely azt teszi próbára, hogy a játékosok mennyire ismerik egymást, illetve mennyire tudnak rácsatlakozni a másik gondolatmenetére. A gyönyörűen illusztrált, már-már művészi értékkel bíró kártyák megteremtették az igényt a társasjátékok igényes, szép kidolgozására. A kártyákon található képek olyan részletgazdagok, hogy a hozzájuk kapcsolódó asszociációk sora szinte végtelen, mindig fel lehet fedezni egy új motívumot. A képzettársítás attól is függ, hogy a játékosoknak éppen milyen a hangulata. Akik ismerik egymást, azoknak sokszor „egy rugóra” jár az agya, így könnyebben „kitalálhatják” a másik gondolatait.
A kérdés az, hogy tudunk úgy átadni egy információt, hogy a többiek ne tudják, miről van szó? Ehhez nagy képzelőerő és kitűnő kifejezőkészség kell. Akkor sem kell elkeseredni, ha ezek nem adottak, hiszen a játék pont ezeket a készségeket fejleszti. Érdekes látni, hogy egy-egy kép láttán a családtagjainknak vagy barátainknak milyen asszociációik támadnak. Így jobban megismerhetjük egymást, de magunkat is. Felér egy terápiával! Néhány játékmenet a szórakozásra irányul míg mások elvezethetnek a lelkünk mélységéig és empátiát tanulhatunk.
Mivel igen egyszerű társasjáték, a legtöbb társaságban jól játszható parti játék vagy családi játék, a szabályokat pedig mindenki 5 perc alatt megtanulja. A kisebb gyerekekkel az elején nehezebb játszani, mert nyíltan megmondják, mit látnak és elárulják magukat. Kis idővel azonban ők is rájönnek, hogyan kell úgy fogalmazni, hogy azt nehezebben lehessen kitalálni. Pont ezért remek készségfejlesztő társasjáték a Dixit gyerekeknek is.
A játékmenet pörgős, unatkozni senki sem fog: a Dixit egy valódi mélységekkel rendelkező, változatos játék, amihez stratégiai érzék és kreativitás kell. Ha a kiegészítőkkel játszunk és növeljük a kártyák számát, akkor kiiktatható a „szerencse faktor” és nem fordulhat elő, hogy valakinek „jó kártyái” vannak.
A kártyák egyszerűen lélegzetelállítóak! Körönként haladunk és minden körben más a mesélő, aki használhat egy szót, egy kifejezést vagy egy egész mondatot. Bátrabbak énekelhetnek is vagy hangokat utánozhatnak. A mesélő, miután befejezte, fejjel lefelé fordítja a kártyáját és így tesznek a többiek is: fejjel lefelé fordítják azt a kártyát, amiről úgy gondolják, hogy a mesélőével megegyező kártyalap. Igen ám, de az összes többi szereplő érdeke az, hogy a többiek az ő kártyáját higgyék a mesélő kártyájának. Hogy is van ez?
A mesélő összegyűjti és összekeveri az összes kártyát és itt kezdődik az igazi móka: felfedve és lerakva a kártyákat mindenki nekiáll „pszichoanalizálni” és kitalálni, melyik is lehet a mesemondó eredeti kártyája? Ebből kifolyólag a mesélő története nem lehet túl homályos, mert akkor senki sem találja ki. Viszont nem lehet túl egyértelmű sem, mert a többieknek ki kell találniuk a kártyáját, hogy ő pontot szerezzen. Ha minden játékos rájön a kártyára, a mesélő nem kap pontot. Ha mindenki kitalálja, akkor a mesélő nem kap pontot, de mindenki más kap 2-t. Ha csak néhányan találják ki, a mesélő és a kitalálók is 3-3- pontot kapnak. A játékosok nagyon igyekeznek ráállni a mesélő észjárására, de sokszor azon kapják magukat, hogy két kártya között erősen hezitálnak. Izgalmas!
A Dixitnek egy hátránya van: egy idő után repetitívvé válik az alappakli és ha valaki rákap a Dixit ízére, akkor gyorsan kiegészítő csomag után kell néznie. Ezek azonban szintén nagyon könnyen elérhetők! Az eredeti játékot összesen hatan játszhatták, a kiegészítők ezen is segítettek és így 12-re bővíthető a játékosok száma. A kiegészítők hangulata más és más, rendkívül színessé tehetik a játékot.
A kiegészítők a következők:
-Dixit 2 : Kalandok társasjáték
-Dixit 3: Utazás társasjáték
-Dixit 4: Eredet társasjáték
-Dixit 5: Álmodozások társasjáték
-Dixit 6: Emlékek társasjáték
-Dixit 7: Látomások társasjáték
-Dixit 8: Harmóniák társasjáték
-Dixit 9: Jubileumi társasjáték
-Dixit 10: Tükörkép társasjáték
2) Dixit Odyssey társasjáték
Ez a változat 84 kártyából áll és az első, melyet már 12 játékos is játszhat. Az Odyssey új játékkombinációk létrehozására ad lehetőséget, de a klasszikus Dixit társasjáték izgalmait hordozza magában.
Szórakoztató társasjátékok
3) Rajongói társasjáték fiúknak: Star Wars
Ez egy könnyű kis társas, nagy fejtörést nem igényel, de szórakoztató. A játék során a Star Wars hőseinek képeit kell kirakni függőlegesen, vízszintesen vagy átlósan. Azonban vigyázni kell mert ha a kiosztott kártyalapok közül az ellenfél birtokában van annak a hősnek a képe, akit kiraktunk, akkor ő nyeri a harcot. De ki nyeri a háborút? Ideális játék fiúknak.
4) Rajongói társas kislányoknak: Hercegnők
A Star Wars-os játék heregnős változata, hogy a lányok is jól szórakozzanak. 4 éves kor felett ajánlott.
Oktató társasjátékok
5) Játékosan angolul: Tolki Interaktív foglalkoztató könyv és toll szettben
Minden szülő szeretné, ha a gyermeke könnyedén és játékosan tanulhatna meg idegen nyelveket egy korai életszakaszban. A játékosan angolul interaktív könyv 5-12 éves gyerekeknek készült. A könyv tartalmaz egy tollat, Albit, aki folyton új ismereteket ad át a gyerekeknek, akik ennek segítségével felfedezhetik a könyvek tudásanyagát. Albi diktafonként, adathordozóként és MP3 lejátszóként is funkcionál, utazás során autóban is tölthető. Az interaktív könyv tematikus felépítése, gazdag szókincse és anyanyelvű narrátorai teszik lehetővé a játékos és hatékony nyelvtanulást. A toll képes a könyvek hanganyagát lejátszani, hangokat felvenni és visszajátszani is.
A Játékosan angolul kezdőknek és középhaladóknak is kitűnő választás. A gyerekek játszi könnyedséggel tanulnak új szavakat és sajátítják el a helyes kiejtést. Angol anyanyelvű narrátorok garantálják a hanganyag megbízhatóságát, de magyar nyelvű fordításokat is találhatunk a könyvben. Több, mint 200 felvett szöveg tartozik a könyvhöz. A leckék után kvízsorozat segít ellenőrizni és bevésni az elsajátítottakat. Humoros szövegek és élethű rajzok teszik kellemesebbé a tanulást.
A Tolki interaktív könyveit külön is meg lehet vásárolni, vagy a tollal együtt. A toll minden kiadvánnyal kompatibilis, így csak egyszer kell beszerezni. A könyvek megvásárlása után a hanganyag már könnyedén hozzáférhető az interneten.
Összegzés
A játék és a társasjátékozás összehozza a családot, remek hangulatot teremt és segít egymást és önmagunkat jobban megismerni, közelebb hoz kicsit és nagyot egyaránt. Akár a szórakozás a célunk, akár a játékos tanulás által szeretnénk új ismereteket szerezni, játszani mindig öröm és kétség kívül könnyebben jegyzünk meg dolgokat, ha azokhoz pozitív élmények társulnak. Adjuk meg a családnak az együtt töltött idő örömét és kapcsolódjunk ki elmerülve a fantázia világában a Dixittel, egy jó öreg puzzle-lel vagy kártyajátékkal. A Gyerekjátékboltban a december 20. 12:00-ig leadott rendelések karácsonyig garantáltan kiszállításra kerülnek. Érdemes beszerezni egy-két jó társasjátékot az ünnepekre! Örömteli ünnepeket kívánunk mindenkinek!