7+1 legjobb társasjáték gyerekeknek, hogy január se legyen unalmas!
De honnan is jöttek a társasjátékok…?
A szórakozás társas formája nem teljesen újkeletű dolog, épp ezért talán nem is olyan meglepő, hogy társasjátékok már az ókori Egyiptomban is léteztek. Sőt, a nyomai egészen a bronzkorig visszavezethetőek.
A legrégebbi társasjáték, időszámításunk előtt 3100-ból származik, és Szenetnek nevezték. Első ránézésre talán leginkább a sakkra hasonlít, azonban ezen 30 mező található, 3 széles és 10 hosszú négyszögre felosztva. Itt kocka helyett még pálcával dobtak és a cél az volt, hogy a bábukat a eljuttassák az első mezőtől az utolsóig.
Voltak csapda mezők, amelyet különböző hieroglifával jelöltek, illetve a jó mezők, amik üresen álltak.
Pontos leírás hiányában azonban a régészek is leginkább csupán következtetni tudnak a játék menetére.
A sakkot pedig nem véletlenül említettük, hiszen mind a mai napig az egyik legnépszerűbb játéknak számít, szerte a világon. Elődje az ókori Indiából származik: a Csaturanga azonban egyszerűbb volt a későbbi, ma is használatos játéknál.
A mai, klasszikus értelemben vett társasjátékok a 19. század második felében alakultak ki: ekkoriban ugyanis az iparosodás hatására az embereknek maradt idejük arra, hogy a gyermekeiket játékosan oktassák. Ekkoriban - egészen pontosan 1860-ban - jelent meg Az élet játéka nevű társasjáték, ami elsöprő sikert aratott. (Akkorát, hogy még a mai napig is kapható, igaz a mai korra jellemző, modern változatban.)
Ennek lényege az élet maga: vagyis felnőni, karriert építeni, házat venni, és családot alapítani.
Ez a zajos siker persze a többi gyártót is megihletett. Észrevették ugyanis, hogy sok ember - felnőtt-, és gyermek - fantáziáját izgatja a ranglétrán való feljebb jutás, gazdagodás - még ha csak játékban is. Ennek nyomán jelent meg a jelenkor egyik legnépszerűbb társasjátéka is: a Monopoly, 1935-ben.
Az évtizedek során a társasjáték-láz mit sem csillapodott: újabb és újabb kedvencek jelentek meg, amelyek meghódították a világot. A táblás játékok közül a Scrabble, vagy a Rizikó, a sportosabbak közül az Activity, a kártyajátékok táborában pedig az UNO is hatalmas sikereket ért el.
Mi igyekeztünk többféle opciót is összegyűjteni, ami jó szórakozást jelenthet kicsiknek és nagyoknak is!
Társasjátékok kicsiknek (~10 éves korig)
#1 Gyermekjáték-gyűjtemény
Ki ne ismerné a "Ki nevet a végén?" című klasszikus táblajátékot, vagy a "Fekete Péter" nevű kártyajátékot?
Gyermekkorunk kedvencei ebben a gyűjteményben, új köntösben elevenednek meg, a régi szabályokkal és rengeteg mókával. A gyűjtemény többféle különböző játékot tartalmaz: a Maci családot, a Nyuszis virággyűjtőt, valamint a Béka létrát, és a már említett Ki nevet a végént? Így mindenki megtalálhatja a maga kedvencét, és hosszú, órákon átívelő szórakozást biztosít kicsiknek és nagyoknak.
#2 1,2,3 társasjáték
Az 1,2,3 egy igazán játékos készség-, és memóriafejlesztő játék az egész családnak. A társasjáték lényege, hogy el kell számolni tízig, és közben memorizálni kell, hogy melyik állat hol áll.
Ezután becsukjuk a szemünket, majd az egyik játékos felhúz egy kártyalapot, és aszerint átrendezi a terepet: elrak egy állatot, elrejti vagy épp behoz egy újat. Ha készen van, 1,2,3...-ra mindenki kinyitja a szemét és meg kell mondani, mi változott a táblán.
Az ügyes játékosokat különböző színű pontkorongokkal jutalmazzák, a végén pedig az nyer, aki a legtöbb pontot gyűjti össze!
#3 Activity óvodásoknak társasjáték
Szinte nincs olyan ember, aki nem ismerné a klasszikus, Activity című társasjátékot. A játék lényege, hogy húzunk egy kártyát, és az alapján elmondjuk, lerajzoljuk, vagy épp elmutogatjuk az adott feladványt, amiért pontokat kapunk. Ahány pont szerepel a kártyán, annyit léphetünk előre a táblán is - a cél pedig az, hogy minél hamarabb a célba jussunk.
Az óvodásoknak szánt változat hasonló szisztéma szerint működik, ám sokkal játékosabb formában! A kicsik célja az, hogy a szomjas elefántokat eljuttassák az ivóvízhez. A felnőtt változathoz hasonlóan itt is rajzolni, mutogatni, és beszélni kell - azonban a feladványok nehézségét kifejezetten az óvodások részére fejlesztették ki.
A játék vitathatatlan előnye, hogy fejleszti a gyermekek beszéd-, rajz- és előadó készségét. Mindazonáltal remek szórakozást nyújt nem csak az óvodásoknak, hanem az egész család számára!
Társasjátékok nagyoknak (~12 éves kortól)
#4 Civilization társasjáték (13 éves kortól)
A Civilization rendkívül népszerű, PC-s stratégiai játék, amelynek lényege, hogy egy - a játékos által kiválasztott - nép egész sorsát egyengesse. Habár a társas készítőinek nem volt könnyű dolga, hiszen a szerteágazó játékmenetet, és a rengeteg fejlesztést nagyon nehéz átültetni ebbe a formába - mégis sikerült nekik.
Összesen hat különböző nép közül választhatunk, amiket fejlesztenünk kell: megfelelő mennyiségű nyersanyaggal tovább fejleszthetjük a technológiájukat, és a kultúrájukat.
Maga a táblás játék - hasonlóan a számítógépes változathoz - rendkívül szerteágazó, így nincs biztos recept a győzelemhez: taktika kell, stratégia, türelem... egy igazi hadvezér agyával kell gondolkodnunk, hogy győzelemre vezessük a népünket.
#5 Fallout társasjáték
Egy posztapokaliptikus világ, ahol minden a túlélésről szól...
Ha ismerjük a Fallout világát, akkor mindenképp érdemes kipróbálnunk ezt a lenyűgöző társasjátékot. Ha pedig nem, akkor készüljünk fel, mert egyenesen magába szippant, ahogyan aprólékosan, részleteiben megismerjük majd a különböző csoportokat, testvériségeket, és a Fallout titkait.
Ahogyan a számítógépes változatban, úgy itt is Mi hozhatjuk meg a saját döntéseinket, amelyek aztán befolyásolják a további játék menetét. Azonban vigyázzunk, itt nem tudunk elbújni a felelősség alól... ugyanis mindennek következménye van.
#6 Rick és Morty Megamagszorult helyzetben társasjáték (16 éves kortól)
A Rick és Morty világszerte az egyik legnépszerűbb, mese - egy igazi geek-rajzfilm. Azonban ez nem egy gyerekeknek szóló történet: az interdimenzionális kalandozások szigorúan felnőtt poénokat szállítanak - ahogyan ez a társasjáték is, melyben Rick és Morty egyik "valódi" kalandját élhetjük át.
A cél, hogy az erőforrásokat megfelelően kombinálva minél több megamagot juttassunk át a világok közti dimenzió-portálokon. Őrültségnek hangzik? Az is. Azonban egy nagyon szórakoztató őrültség!
#7 Prehistory társasjáték (12 éves kortól)
Mindennapos küzdelem az élelemért, harc az elemek ellen, és mindenekelőtt: a törzs
védelme.
A Prehistory című társasjáték által egy ősember bőrébe bújva élhetjük át, milyen is volt az, amikor a világ még egy teljesen más hely volt. A játék során élelmet kell gyűjtenünk, be kell osztanunk a nyersanyagokat, és tisztelegnünk kell egy szertartás keretében a természet előtt.
És hogy végül ki lesz a győztes? Az, aki a legtöbb nyersanyagot gyűjti össze, és a legtöbbet fejlődik a játék során. Vadászatra fel, vár a Preshistory világa!
+1 Trónok harca társasjáték - Monopoly (18 éves kortól)
Vajon kié lesz a Vastrón?
A Starkoké? A Greyjoy-oké? Netán a Lennister-családé?
A játékban újraírhatjuk Westeros történetét és a trónra segíthetjük a kedvenc házunkat. Bármilyen ördögi stratégiát is alkalmazunk, azonban jó lesz vigyázni: ahogyan a könyvben (vagy épp a sorozatban), úgy itt is gyorsan hullhatnak a szereplők.
Ha szeretnél bekuckózni a családdal, vagy a barátokkal, és együtt akarjátok átvészelni a hideg, téli estéket, akkor nincs is jobb egy társas-estnél. Reméljük, hogy a hatalmas választékunkból sikerül játékot választani!