9 legjobb ötlet: ismerjétek meg a környezetet kinti játékokkal!
A környezet megismeréséhez ki kell menni, elő kell venni a kinti játékokat. Ez ennyire egyszerű, vagy mégsem? Hamarosan tényleg itt a jó idő és elérkezik a nap, hogy a gyerekek önfeledten játszhatnak az udvaron, a játszótéren vagy a parkban. Innentől kezdve nincs megállás! Az eddig négy fal közé szorult gyerekek szomjazni fogják a mozgás és a játék együttesen kifejtett jótékony hatását, vagyis a mókát, kacagást és nem utolsósorban a feles energia levezetésére szolgáló remek ötleteinket, amit egy csokorba gyűjtöttünk össze kezdve a legkisebbektől a legnagyobbakig. Lássuk, milyen kinti játékokat tartogat a tavasz vége és a nyár!
Kinti játékok ovisoknak
1) Autóversenyzés – kert, járda vagy park
Használjunk aszfaltkrétát és rajzoljunk egy egész autópályát a járdára- , minél kacifántosabb, annál jobb. Adjunk a gyereknek egy autót és hagyjuk, hogy végigkígyózzon a pályán! Több gyerek is játszhat egyszerre, még akár versenyt is rendezhetnek. Ha otthon vannak, előkerülhetnek az autós játékok és tehetünk „az út szélére” mentőautó-állomást vagy befarolhatunk a rendőrparancsnokság elé. Még a végén apa is beszáll.
2) Ússzunk a sárral – saját kert vagy park
Persze csak képletesen, de van-e a sárnál nagyszerűbb alkotás a földkerekségen? Nincs, ha óvodások vagyunk! Megvárhatjunk, amíg esik vagy csinálhatunk mi is dagonyát, a lényeg, hogy a sár sok lehetőséget biztosít a tanulásra és a móka is garantált. Gyakoroljuk az egyszerű formákat, rajzoljuk őket sárba vagy az ábécé betűit meg még millió más dolgot. Utána, mint egy nagy tábláról, letörölhetünk mindent és újra kezdhetjük. Amikor már a kicsi kezdi megunni a játékot, az utolsó fordulóban hagyjuk, hogy belenyomja a tenyerét a sárba, akár a miénket is mellé tehetjük. Másnap, amikor a sár megkeményedett, újra meg lehet nézni, hogy megmaradt-e? Ez lehet egy újabb program! A földdel, sárral való ismerkedésre nem úgy kell tekinteni, mint egy „koszos” foglalkozásra, hiszen így értethetjük meg a gyerekkel, hogy ő is a környezet része és a sár természetes dolog (a betonnal ellentétben). Ne féljünk megmutatni neki ezt a világot!
3) Labdacsúszda – kert vagy játszótér
Ez a játék néhány ovis összefogásával jöhet létre és nem csak a koordinációt fejleszti, hanem a csoportban való játékra is megtanít. A szabályok egyszerűek: egy ovis a csúszda tetején áll, míg egy másik alul várakozik, hogy legurítsák neki a labdát. Az alsó átadja a labdát a következőnek, míg az a legfelső ovishoz ér, így váltakoznak. A fenti labdagurító pedig vidáman lecsúszik a csúszdán.
Kinti játékok nagycsoportos ovisoknak és alsósoknak
4) Szivárványos délután a kertben vagy a parkban
A szivárványjátékot olyan helyen jó játszani, ahol sok kinti akadály és búvóhely van. Mielőtt a játék elkezdődik, rejtsünk el színes jégkrémpálcákat az udvaron vagy a kijelölt játszóterületen és velük együtt helyezzünk ki azonos színű arcfesték krétát. Jelöljünk ki egy hunyót, mindenki más pedig kezdjen el rohanni és megkeresni a krétákat. Amint megtalálnak egyet, húzniuk kell egy vonalat az arcukra az adott krétával. A felébredt hunyó azonban résen van és akit elkap, az bizony egy színt le kell, hogy töröljön az arcáról. Az nyer, aki először kigyűjti a szivárvány színeit.
5) Vadászd le és főzd meg! - a kertben vagy játszótéren, erdei parkban
Ez egy jól variálható játék, amit a gyerekek életkorához és érdeklődéséhez tudunk igazítani. Az egyszerű változat szerint megkérhetjük a gyerekeket, hogy gyűjtsenek nekünk különböző dolgokat. Előre írjuk meg a listát, úgy gyorsabb és pörgősebb lesz a játék. Az összegyűjtendők között lehet például egy barna levél, egy sima kő vagy csak bizonyos formák, alakok vagy színek. A lista végtelen lehet. Kérjük meg a gyerekeket, hogy menjenek és keressenek egy kerek követ például. Aki először tér vissza, vagy aki a legkerekebb kővel tér vissza, az a nyertes.
A bonyolultabb változat alapján már egész receptet gyárthatunk és itt egy kicsivel több kreativitásra is lesz szükségünk. A gyerekek „főzni tanulnak” a természet erejével úgy, mint mikor kisebb korukban ágakból meg sárból készítettek finom levest. Ha már tudnak olvasni, adhatunk nekik egy egész listát a hozzávalókhoz. Ha még nem tudnak olvasni, akkor egyesével lehet velük közölni a hozzávalókat, amint valamivel visszatérnek, már kaphatják is a következő kihívást. Olyan utasításokat adjunk nekik, amiket tudnak kezelni, mégis megmozgatja az agyukat, úgy mint 12 gally, ami akkora, mint a tenyered, 20 zöld levél vagy 6 marék homok stb. Ehhez a játékhoz szükség lesz egy vödörre, hiszen miben is főznék meg a levest máskülönben?
6) Sonkalopás – kert vagy játszótér, park
Tegyünk egy tárgyat egy kijelölt terület közepére. Ez lehet egy baba, egy labda vagy egy cipő – a tárgy a sonka. Egyvalaki lesz a sonka őrzője, aki a kijelölt terület szélén áll. Jelzésre a játékosok elindulnak és megpróbálják megszerezni a sonkát. Azonban ha az őrző megérinti őket, akkor helyet kell cserélniük.
Kinti játékok tinédzsereknek
7) Spongyabob – kert vagy játszótér
Spongyabobozni csakis meleg időben lehet. A tinédzsereket két csoportra osztjuk, akik egymással szemben sorakoznak fel egy-egy vonal mentén. A vonalak két végére helyezzünk el egy-egy vödröt tele vízzel, illetve üresen, plusz egy szivacsot. A feladat egyszerű: jelzésre be kell mártani a szivacsot a vízbe, majd tovább adni a sorban következőnek, hogy az utolsó jól kicsavarja azt az üres vödörbe. Az a csapat nyer, amelyik előbb megtölti az üres vödröt vagy tovább tölti azt.
8) Brumm-brumm kocsi – kert vagy park
A gyerekek szétszélednek és megállnak a kezüket maguk elé tartva, mintha vezetnének. Játsszunk közlekedési rendőrt és adjunk nekik utasításokat, hogy merre is vezessenek, például: fordulj jobbra, vagy kerüld ki a kátyút. Biztassuk a tiniket, hogy adjanak ki „vezetési hangokat”. Ez a játék a legviccesebb akkor lesz, ha egy kicsi kertben vezetnek, ahol az összeütközés elkerülhetetlen.
9) Elemlámpa-fogócska – kert vagy játszótér este
Az elemlámpa-fogócska pont annyira fogócska, mint bújócska. Amint besötétedik, menjünk ki és vigyünk magunkkal elemlámpát. Jelöljünk ki egy hunyót, aki 100-ig számol, míg mindenki elszalad és elbújik. A hunyó a többiek keresésére indul és akkor kap el, ha rád irányítja az elemlámpája fényét és kimondja a nevedet. Ez a játék COVID-barát, hiszen valójában nem kell hozzáérni senkihez.
+1 Kinti játék családoknak - Geocaching
Nincs is jobb módja a környezet megismerésének, mintha bejárjuk a környék vagy az ország minden szegletét. Minőségi időt töltenél el a szeretteiddel és egy valódi kincsvadész veszett el benned? Akkor a Geocaching neked való és egyben az egész családnak is jó móka lehet! Ez a játék a világ legnagyobb kincsvadászatának részesévé tesz – egyszerű és nagyszerű! Létre kell hoznunk egy fiókot a Geocaching® app-ban, hogy lássuk a környezetünkben lévő elrejtett tárgyak elhelyezkedését. Második lépésként meg kell találni a tárgyat (mindig vigyünk magunkkal tollat). Miután megvan, írjuk alá a tárgy mellett található könyvecskét és biggyesszünk oda egy dátumot is. Tegyük vissza a tárgyat oda, ahol találtuk és a találatot az app-ban is regisztráljuk. Kész! Az ország és a világ hemzseg az izgalmasabbnál izgalmasabb rejtekhelyektől és mi családilag érezhetjük magunkat Indiana Jones-nak.
Összegzés
Környezetünk felfedezése mozgásos és fejlesztő kinti játékokkal nem csak egymáshoz hoz közelebb, hanem segít megismerni a körülöttünk lévő világot. Minél inkább a részesének érezzük magunkat, annál inkább vigyázunk rá. A tudatosság kialakítását pedig már kis korban érdemes elkezdeni. A szobából kiszabadulva és a jó idő beköszöntével menjünk a kertbe, az erdőbe, rétre vagy a parkba és játsszunk kinti játékokat! Bátorítsuk csemetéinket, hogy a friss levegőn játszva szert tegyenek némi környezetismeretre, hiszen annak jövője rajtuk múlik.