9+1 benti gyerekjáték, amely tuti levezeti a kicsi energiáját
Milyen benti gyerekjátékokat válassz?
A gyerekek olyanok, mint az örökké pörgő Duracell nyuszik. Épp ezért, amikor sokat vannak odabent, bezárva, sok fölösleges energia gyűlik össze bennük, amelyeket időnként le kell vezetni. Olyan ez, mint amikor kávét főzöl, és a gőz egy szelepen keresztül távozik - ha nem távozna, a kotyogós egyszerűen felrobbanna.
A cikkben leginkább olyan játékokat gyűjtöttünk össze, amelyek mozgásra bírják a csemetéket. Mindezek mellett fontos, hogy a gyermekek játszva tanuljanak - hiszen ők a legkönnyebben így sajátítják el az élet dolgait. Így a listában szerepelnek majd olyan tippek is, amelyet jól hasznosíthatsz, ha meg akarod ismertetni a picit a betűk - vagy épp a számok világával.
A bejegyzésben külön-külön mutatunk három lányos, és három fiús, valamint 3+1 vegyes, bárki által játszható benti gyerekjátékot.
Benti lányos játékok
#1 Szép origami díszek
Mit fejleszt? Kézügyességet, koncentrációt, monotonitástűrést
Az origami igencsak kedvelt időtöltés. A gyerekjáték egyik legnagyobb előnye, hogy kortalan - idősek, fiatalok és az egészen picik is örömüket lelhetik benne.
Használhattok különböző, színes lapokat, ha pedig ügyesebbek vagytok, készíthettek akár tolltartót, papír masnit, asztal- vagy ablakdíszeket egyaránt.
Az origamiban az a legjobb, hogy teljes mértékben leköti a gyermek figyelmét, a segítségével megtanul összpontosítani, ráadásul logikus gondolkodásra, problémamegoldásra sarkall. Azonban való igaz, hogy nem az örökmozgó kislányoknak lett kitalálva, így velük érdemes egy klasszikus fogócskát vagy bújócskát játszani.
#2 Ékszerkészítés gyöngyökből és másból
Mit fejleszt? Kézügyesség, szépérzék
Miért vennétek kitűzőt a hobbiboltban, ha magatoknak is készíthettek egyet? Habár a gyöngyfűzés, igazi, klasszikus “csajos foglalkozás”, de egyre több fiú is kedvet kap hozzá. Így, ha van öcsi vagy bátyus, őt sem érdemes kihagyni a mókából.
Karkötőt, nyakláncot vagy épp fülbevalót pedig kvázi bármiből készíthettek: itt például elolvashatod, hogy - egy kis furfanggal - akár a PET palack aljából is készülhet mutatós nyaklánc. Azonban, ha nem szeretnétek sokat babrálni az előkészületekkel, rendelhettek akár ékszerkészítő-szettet is.
Mindenesetre érdemes rászánni az időt és az energiát, hiszen a gyermekek elsajátítják az alkotás minden egyes mozzanatát, szépségét - ugyanakkor stressz levezetőnek sem utolsó.
#3 Csajos nap: divatbemutató, tetoválás, manikűr és egy kis kreativitás
Mit fejleszt? Kézügyesség, kreativitás, és nem utolsósorban szorosabbá teszi az anya-lánya köteléket
Nincs is jobb egy igazi csajos napnál, hiszen ez a nap csakis rólatok szól.
A Gyerekjátékbolt.comon található divat és stílus kiegészítők segítségével anélkül szépítkezhettek, hogy ki kellene mozdulnotok a négy fal közül. A fent említett ékszerkészítő szetten kívül találhattok még fodrász szalon kellékeket, dekorációs és dizájn szettet, de még egy “valódi” tetováló stúdiót is!
Miután pedig kicsinosítottátok egymást, kezdődhet a divatbemutató! Itt elszabadulhat a fantáziátok: öltözhettek viccesen, szépen, tarthattok tematikus napot is vagy kiválaszthatjátok, melyik korból jöttetek.
Így nem csak a jelenlegi divattal ismerkedhet meg a gyermeked, de képbe kerülhet a 20-as, 30-as vagy a 70-es évek trendjeivel is. Elmesélheted neki például azt, hogy amikor te annyi idős voltál mint ő most, akkor mit kellett viselned az iskolában, vagy otthon.
A napot pedig zárhatjátok egy nosztalgikus fényképnézegetéssel vagy az adott korszakból egy odaillő film kiválasztásával!
Benti fiús játékok
#4 Kreatív autós játékok
Mit fejleszt? Kreativitás, problémamegoldó-képesség
Minden fiú szereti a kisautókat. Azonban előfordulhat, hogy a szimpla tologatás és egyéb szerepjátékok már nem ütik meg az ingerküszöböt. És itt lépsz be te a képbe!
Kartonhengerek (kisebb autóknak megteszi az alufóliáról maradt, nagyobbak kocsiknak akár wc-papír gurigát is használhatsz) segítségével alagutakat vagy versenypályákat készíthetsz.
Egy ollóval például félbevághatod a gurigákat és összeragaszthatod őket. A kanyarok számának, szögének és a pálya hosszának csak a képzeletetek (és a rendelkezésre álló alapanyag) szabhat határt!
Dolgozzatok ki közösen egy pálya-modellt, majd amikor elkészül, a versenypálya egyik végét helyezzétek a fotel egyik végére, a másikat pedig a padlóra. Közben pedig figyeljétek, hogyan gurulnak le a kisautók!
Kartonpapírból ráadásul párhuzamos versenypályát is készíthettek, és eldönthetitek, melyik kisautó a gyorsabb!
#5 Zsákban futás, talicskázás és társai
Mit fejleszt? Ügyesség, mozgáskoordináció
Az örökmozgó srácok imádják a különböző versenyeket - így ha lehetőségetek van rá, otthon is kialakíthattok egy versenypályát. Hívjátok át a kis barátaikat és rendezzetek mini-bajnokságot: zsákban futást, talicska versenyt vagy kötélhúzást.
Ha pedig a szülőket is áthívjátok, közösen ti is beszállhattok a mókába!
#6 GraviTrax építőjáték
Mit fejleszt? Kreativitás, logikus gondolkodás, kézügyesség, reflexek
Amennyiben szeretnéd megmutatni a gyermekednek, miképpen működnek a fizika törvényei, erre aligha létezik menőbb, innovatívabb megoldás.
A GraviTrax lényege ugyanis, hogy célba juttassátok a golyót, ehhez pedig bonyolultabbnál bonyolultabb pályákat építhettek. Már a kezdőkészlet is hatalmas, hiszen mintegy 100 elemből áll, aminek segítségével rengeteg kombinációt kipróbálhattok. Az izgalmakat pedig a különböző kiegészítők segítségével fokozhatjátok.
Ilyen például a vulkán, a hurok, a katapult vagy épp a kalapács kiegészítő.
“Mozgalmas” gyerekjátékok vegyesen
#7 A ragasztószalagos játék
Mit fejleszt? Kéz-és láb ügyesség, számok-, betűk megismerése, mozgáskoordináció
Mindenki ismeri az ugróiskolát: ezt a klasszikus gyerekjátékot leginkább kint, a szabadban, járdán játszák a gyerekek. De mi van akkor, ha kint rossz idő van? Akkor bizony be kell hozni a játékot! Azonban nem csupán az örökzöld ugróiskolát ragaszthatod a padlóra: rengeteg különböző típusú játék van.
Játék a számokkal, és a betűkkel: Ha a gyerekek már ismerik a számokat és a betűket, akkor játszathattok például páros-páratlant. Ennek lényege, hogy egy 3x3-as mezőre kell felragasztanod a számokat 1-től 9-ig, és a gyerekeknek úgy kell célbajutnia, hogy csak a páros vagy épp a páratlan számokra ugorhatnak. Ugyanezt eljátszhatjátok betűkkel is, csak a magán- vagy épp a mássalhangzókra szökellhetnek.
A játékot továbbfejleszthetitek úgy is, hogy különböző feladványokat mellékelsz: csak békaugrásban ugorhatnak egyik számról vagy betűről a másikra. Egy másik módszer, hogy miközben ugrál, állathangokat kell utánoznia.
Ugróverseny és labirintusok: Az ugróversenyhez húzz ragasztó csíkokat 10-20-30 centinként, egészen egy méterig. A lényeg, hogy a startról ugorva ki tud a legmesszebb ugrani. Az eredményeket noteszben vezethetitek, végül 10 kör után kihirdetitek a győztest!
A labirintus már kissé komplexebb feladat és több játékost igényel. Lesz egy “kisegér” akinek ki kell jutnia a labirintusból. Nektek, tudósoknak azonban igyekeznetek kell olyan labirintust készíteni, amiből minél nehezebb kijutni. Célszerű először papíron megtervezni a labirintust, mielőtt még felragasztanátok.
Ha pedig már gyakorlottabb “kisegérrel” van dolgotok, nehezíthetitek is a pályát: ki kell jutnia a labirintusból x perc alatt, vagy el kell kerülnie az “egércsapdákat”.
#8 Lufis játékok
Mit fejleszt? Kéz- és láb ügyesség, reflexek
A lufit legtöbbször csak céltalanul dobálja, vagy lógatja az ember, pedig rengeteg jó játékot lehet vele játszani. Mutatunk is néhány példát!
Csak a földet ne! A játék lényege, hogy stopperral mérjük, ki tudja a legtovább, ütögetve a levegőben tartani a lufit. Az nyer, aki a legtovább ütögeti anélkül, hogy a léggömb érintené a földet.
A nagy pingvin-menet: A gyerekeknek a lábuk közé kell tenniük a lufit, és versenyezniük kell, egyik szoba végétől a másikig. Az nyer, aki a leghamarabb megteszi a távot (lehet több körös is a verseny) anélkül, hogy a léggömb leesne. Akinek leesik, automatikusan veszít!
Ezt fújhatjátok: A verseny célja, hogy a lufit érintés nélkül eljuttassák a gyerekek a starttól a célig úgy, hogy csak fújhatják. Természetesen az nyer, aki először eljuttatja a léggömböt a célba! Meglátod majd, hogy ettől a versenytől hamar “kifulladnak” a srácok...
#9 Akadálypályák
Mit fejleszt? Ügyesség, problémamegoldó képesség
Ha láttad a Mission Impossible: Utóhatás című filmet, biztosan emlékszel arra a jelenetre, amikor Tom Cruise a lézerek között lavírozva próbált boldogulni. Ezeket az izgalmakat ti is átélhetitek, és még csak speciális felszerelés sem kell hozzá!
Elég, ha a lézereket ragasztószalagokkal helyettesíted, és otthon, a folyosón készítesz egy akadálypályát. A gyerekjáték célja, hogy a csemeték minél előbb átjussanak az akadálypályán anélkül, hogy megérintenék a “lézereket”. Amennyiben ez mégis megtörténne, újra a startról kell indulnia, miközben vészesen fogy az idő.
A játék meglehetősen addiktív és a gyerekek gyorsan fejlődnek, így mindig újabb és nehezebb pályát kell készítened. Épp ezért, ha ilyet szeretnétek játszani, jó előre felkészülsz sok-sok ragasztószalaggal.
+1 Nagyobbaknak egy igazi klasszikus: az ország-város
Mit fejleszt? Lexikális tudás, szókincs
Habár szinte mindenki ismeri, nem mehetünk el szó nélkül az egyik legnagyobb klasszikus, az ország-város mellett. Annak, aki mégsem tudná, miről van szó, a játék lényege röviden:
Egy nagyobb, A4-es lapra készítsetek táblázatot a következő fejlécekkel: Ország, Város, Fiú, Lány, Növény, Állat, Tárgy, Híres ember, Pontok.
Bökjetek rá az egyikőtökre, aki némán elkezdi majd sorolni az ábécé betűit. Amikor azt mondod, stop!, ő hangosan kimondja azt a betűt, ahol éppen a sorolásban tartott. Utána ez kell, hogy legyen a szavak kezdőbetűje.
Például, ha E-betűvel kell írni, akkor a következőképpen néz ki:
Egyiptom, Eger, Elemér, Eliza, Eper, Elefánt, E-book olvasó, Einstein. Ha a szót senki más nem írta, 10 pontot kapsz, amennyiben ketten vagy többen ugyanazt a szót írtátok, abban az esetben 5 pont jár.
Minden kör végén össze kell számolni a pontokat és leírni a pontok táblázatba. A végén az nyer, aki a legtöbb pontot gyűjti össze!
Reméljük, hasznosnak találtad az útmutatónkat, és sikerül átvészelnetek a hideg időt, különböző benti gyerekjátékokkal. Ha tetszett a cikk, olvasd el hasonló cikkjeink valamelyikét! Láttad már például a Puzzle-ról szóló bejegyzésünket?