A legjobb gyerekjátékok nyári szünetre: játszva tanulunk!

Augusztus elején mi szülők már gondolunk az iskolakezdésre. A gyerekek még nagyban élvezik a vakációt, a gondoskodó anya és apa már igyekszik csemetéit felkészíteni a tanévre, persze észrevétlenül. Ebben a cikkben készségfejlesztő, élvezetes játékokat mutatunk be, amik indirekt módon hozzák közelebb az iskola világát a gyerekszobához. A játékok között vannak, amiket otthoni eszközökből is könnyen elkészíthetünk, illetve olyan ajánlások is, amik színesebbé teszik a nyári szünetet és betekintést engednek az írás, olvasás, szövegértés, számolás és logika világába. Kalandra fel!
1) Mesedélután – gyerekjátékok az olvasás megszerettetésére
Ez a móka az időigényesebb gyerekjátékok közé tartozik, hiszen egy kis előkészületet igényel a részünkről, viszont az elkészített elemeket évekig megőrizhetjük, és újra felhasználhatjuk. Szükségünk lesz egy adag üres, színes kártyalapra. Minden történethez más színű lapokat használjunk! Először is el kell olvasnunk azt a történetet, amit a gyerekekkel majd később feldolgozunk. Emeljünk ki szavakat, helyszíneket, eseményeket, majd írjuk fel a kártyák tetejére, lehetőleg egy szóval! Ügyeljünk arra, hogy a feliratok mindig ugyanott, a kártya felső részében helyezkedjenek el! Lényeges, hogy ezek a szavak olyan kifejezések legyenek, amiket szeretnénk, ha a gyerekek megtanulnának (szókincsfejlesztés), illetve, amik a történet szempontjából kiemelkedő fontossággal bírnak (kulcsszavak, szövegértés).
A játék menete: klasszikus mesedélután keretein belül ültessük le a gyerekeket, és olvassuk fel azt a mesét, amit kérnek! Nagyobb gyerekek esetén felolvashatják a történetet ők is, vagy csendes olvasásra is lehet kérni őket. Egyszerre két játékos játszhat. Amikor elolvasták a mesét, az egyik játékos megkapja a hozzá kapcsolódó paklit. Állítsunk be időmérőt, mondjuk 2 percre! A paklit tartó játékos a homlokához emeli a dekket úgy, hogy vele szemben ülő társa jól lássa a szavakat. A szemben ülő játékos körülírja az adott szót (fel nem olvashatja) vagy utal egy eseményre. A lényeg az, hogy a paklit tartó játékos kitalálja, mi is van a kártyára írva. Ha a szót körülíró játékos nem tudja, hogy magyarázza el, amit lát, passzolhat. A kitaláló játékos a passzolt kártyát máshová teszi, mint a kitaláltakat. A szabály egyszerű: adott időn belül minél több kártyán lévő feliratot kitalálni. Az idő lejárta után a játékosok cserélnek, és folytatják a gyerekjátékot a még ki nem talált kártyákkal. Az nyer, akinek a legvégén több kártyája lesz. Ezt a játékot bármelyik mesére szabva elkészíthetjük. Sőt! A nagyobb gyerekek maguk is készíthetnek ilyen paklit a közös játékhoz.
2) Ez a közös bennünk! - írásgyakorlást, térlátást fejlesztő játékok gyerekeknek közösségépítéssel
A gyerekek nyár folyamán gyakran összejönnek, ha valamelyik kis barátjuknak születésnapja van. Amennyiben a nyár során nem sikerül a legtöbb osztálytársat összehozni, akkor is szervezhetünk a kicsiknek „iskolakezdő” bulit augusztus végén, amikor újra találkoznak és felkészülnek a szeptemberi iskolakezdésre.
Ezt a gyerekjátékot többféleképpen lehet játszani. Amire szükségünk lesz, az egy csomag kártya méretű, keménypapírból készült üres lap. Osszuk fel a gyerekeket 3-4 fős csapatokra vagy mindenki egyszerre vegyen részt! Bemelegítésnek dobjunk be egy olyan témát, amiről könnyen tudnak nyilatkozni, mint például „Mit csináltál a nyáron?”! A gyerekek kapnak egy adag kártyát, és arra felírják a válaszaikat. Akkor, ha a háromfős csapatból például ketten ugyanazt írták, a kártya bekerül a közös pakliba. Nagy csoport esetén meg kell egyezni, hogy hány gyereknek kell ugyanazt írnia ahhoz, hogy a kártya a közös pakliban landoljon. A közös csomagból ezután várat építenek. Az a csapat győz, amelyiknek a legmagasabb vára van. Ha tetszik nekik ez a gyerekjáték, próbálkozhatunk más témákkal is. Ilyen lehet a „Mik a kedvenc ételeid?” „Milyen állatokat szeretsz?”, és így tovább.
Kártyajátékokat minden korosztállyal lehet játszani attól függően, hogy mi az érdeklődési körük. Ma már szerencsére változatos kártyajátékok egész garmadáját lehet fellelni. Ami még a kártyajátékok mellett szól, hogy a szabadban ugyanúgy játszhatnak velük a gyerekek, mint a szobában; valamint észrevétlenül elférnek a strandtáskában vagy a nagyihoz pakolt bőrönd zsebében. A kártyajáték „B-tervnek” is tökéletes arra az esetre, ha a gyerekek valamilyen programon elunnák magukat. Ha a kicsik memóriáját szeretnétek élvezetes módon megtornáztatni, akkor válasszátok a BrainBox Abc oktató társasjátékot! A játékban az egész család részt vehet! A lényeg: jegyezzétek meg jól, mi van a kártyákon, hiszen az a nyertes, aki a legtöbbet megjegyzi, s ezáltal 10 perc alatt a legtöbb kártyát gyűjti össze!
Kicsiknek kitűnő választás még a Find Nix kártyajáték, ami a megfigyelőképességet fejleszti. A 7 éves kortól ajánlott gyerekjáték a szemfüleseknek és a detektívpalántáknak készült szórakozás. A kártyákon lévő aranyos hernyók színes helyekre másznak be. No, de hová is? Milyen a háttér színe? És hol ül hernyómama vagy hernyópapa? A gyerekeknek az általuk húzott kártyát kell összehasonlítani a középen lévővel. Ha 2-3 megegyező tulajdonságot találnak, övék a pont. Figyelem, a gyorsaság is számít! Így lesz ez egy igazán pörgős játék.
A Pic-Flipet imádják a gyerekek, mert villámgyorsan kell reagálni és lehet a többiekkel versenyezni. Mindenki kezében van egy azonos kártyalapokból álló kártyapakli. A fő pakliból kirakunk egyet középre. Amikor a kártya kikerült, mindenki villámgyorsan végigpörgeti a saját pakliját, hogy megtalálja ugyanazt a lapot. Aki a leggyorsabb, az kirakja a kártyáját középre és pontot nyer. Ez a gyerekjáték szintén a figyelmet és a koncentrációs képességet erősíti.
3) Mókás számolás: matekos játékok gyerekeknek
Sok gyereknek gyűlik meg a baja a matekkal, de vannak, akik imádnak számolni, összeadni, kivonni. A Gyerekjátékbolt játékaival mindkét csoport észrevétlenül készülhet az iskolára. Érdemes próbát tenni és bevenni a hétvégi társasjátékok közé például a Noris Játékos számolás oktató társasjátékot, vagy a Noris Játékos egyszeregy oktató társasjátékot. Míg a Játékos számolás az első osztály előtt lehet nagy segítség, a szorzást oktató játékkal az 1-2 évvel nagyobbak is eltölthetnek néhány izgalmas délutánt!
Ha a porontyok szeretik a matekot, és kicsit komolyabban elmerülnétek benne, persze szigorúan mókás verzióban, akkor a Thinkfun Math Dice Junior társasjáték a tuti választás. A játék lényege a lehető legközelebb jutni a 12 oldalú célkocka dobott számához matematikai műveletekkel.
A kisebbeket meglepheted egy abakusszal is! Meglátod, órákra leköti majd a figyelmüket a sok színes gyöngy és az, hogy mennyire egyszerű számolni velük!
4) Kreativitást és kézügyességet fejlesztő játékok gyerekeknek: Nyomdázás
A kreativitás és a kézügyesség fejlesztése már a legkisebbeknél is nagyon fontos. Remélhetőleg még a szülők is emlékeznek, mennyire élvezetes tud lenni a nyomdázás!A különböző tematikájú nyomdák nem csak a gyerekek képzeletét mozgatják meg, hanem felkelthetik az érdeklődésüket újabb témák iránt. A színes Esőerdő nyomdakészlettel például, lenyűgöző dzsungelt alkothatunk, miközben észrevétlenül ismerkednek meg az erdőlakókkal a gyerekek. Megelevenedik a dzsungel: madarak, kígyók, majmok, pillangók, tigrisek, leopárdok és pókok sokasága lepheti el pillanatok alatt az addig üres lapokat. Az elkészített képeket ki lehet színezni, és egy igazán vibráló, vidámsággal teli jelenetet kreálhatunk. A nagyobb gyerekek a nyomdaképek alapján azt is megtanulhatják és gyakorolhatják, hogyan kell lerajzolni ezeket az állatokat. A nyomdák nagy méretűek, így könnyedén lehet utánozni a képen szereplő elemeket. Vállalkozó szellemű szülők nyomdázás után, és amikor már a gyerekek megtanulták az állatokat felismerni, elmehetnek a Fővárosi Növény- és Állatkertbe, ahol élőben is láthatják őket! Így válik az addig csak képen létező világ valósággá!
Ha a gyerekjátékok közül a Farm nyomdakészletet választjuk, akkor a Budakeszi Vadaspark felé vegyük az irányt, ahol sok háziállat mellett vadon élő állatokkal is megismerkedhetnek a gyerekek. Még állatsimogató is van, ami minden gyerek kedvence! Mindemellett dinó- és kalandparkkal színesíthetjük az ott eltöltött időt.
5) Kreativitás és kézügyesség fejlesztése - Kavicsfestés DIY– Természetismeret
A természettel való ismerkedés, a termések, kavicsok, kagylók gyűjtögetése, keresése, izgalma sok gyermeket leköt. Egy-egy séta alkalmával vagy a strandon, a gyerekek által összegyűjtött különleges kavicsokat jól őrizzük meg! Fessünk kavicsokat közösen a gyerekekkel gondosan felügyelve a műveletet, ugyanakkor jókat mókázva közben! A különböző méretű és alakú kavicsok közül válasszuk ki azokat, amelyeknek legalább az egyik oldala simább! Körömkefével alaposan tisztítsuk meg őket! Amikor a kavicsok megszáradtak, fehér színű akril festékkel fessük be az oldalaikat! Ehhez elég egy kisebb vagy elvágott mosogatószivacs, amit a festékbe mártva egyenletes, ütögető mozdulatokkal lefestjük a kavicsot. Tegyünk újságpapírt a kavicsok alá, hogy ne az asztalt kenjük össze! Amikor megszáradt az alapozófesték, ceruzával rajzoljuk meg a kiválasztott mintát a fehér alapra. Ezek lehetnek a nyomdafestéken szereplő képek is. Segíthetünk a gyerekeknek előrajzolni a képeket szükség esetén. Vékony ecsettel és akril festékkel dolgozzunk, és fessük ki a megrajzolt mintákat! Először a sötétebb, majd a világosabb színek következnek. Amikor kész vagyunk, a kavicsok száradás után szolgálhatnak ajándékként vagy a lakás, kert díszeiként.
A legügyesebb ecsetforgatók próbálkozhatnak akár az arcfestéssel is. A gyerekjatekbolt.com oldalán található arcfestő kréta készlet kifejezetten gyermekenek készült, így nem tartalmaz az egészségre káros anyagokat.