Ez az oldal cookie-kat használ. A böngészés folytatásával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk.
Menü

Búcsúzik a nyár, 5 fejlesztő játék az iskolára hangolódáshoz

Augusztust írunk, az önfeledt vakáció és játék, strandolások és nagy kirándulások között fontos elkezdenünk készülni a közeledő iskolakezdésre. Azok a szülők, akiknek már iskolás gyermekük van nagyobb rutinnal vágnak bele a tanévkezdésbe, míg azok, akiknek most lesz elsős a gyermeke újfajta kihívásokkal szembesülnek és a legtöbb segítséget szeretnék nyújtani a kicsiknek, hogy zökkenőmentesen kezdhessék a tanévet. Így vagy úgy egy biztos, a gyerekek a nyári szünet sokat felejtenek ha már iskolások, de a készségfejlesztés egyaránt fontos az óvodából iskolába menő illetve kisiskolás korosztálynak is. Hogyan is csempészhetünk be fejlesztő játékokat a mindennapokba? Észrevétlen mókát kínálunk, amit a gyerek várhatóan élvezni fog, mi pedig ügyesen rávezethetjük a tanulásban rejlő örömökre. Íme 7 fejlesztő játék az iskolára hangolódáshoz ovisoknak és általános iskolásoknak!

Újra a suliban!

Az iskolára való felkészítés nagyrészt az óvoda feladata, mégis sokat tehetünk azért, hogy ezt a bizonytalansággal teli időszakot megkönnyítsük gyermekünk számára. A hosszú nyári szünet alatt az iskolás korú gyerekek is hajlamosak sokat felejteni. Jellemző ez leginkább azokra  a gyerekekre, akik sem mentálisan sem  fizikailag nem kapnak elég stimulust a nyári hónapok alatt, vagyis nem elég aktívak. Az iskolákban gyakran heteket töltenek a pedagógusok azzal, hogy a gyerekeket visszaszoktassák és a korábbihoz hasonló szintre hozzák fel tudásban és koncertrációs készségekben. A legjobb esetben a gyerekek igen keveset tanulnak a nyári szünet alatt, pedig ennek nem kellene így lennie. Hogyan előzhetjük meg a megszerzett tudás és készségek megmaradását? Egyszerű módszerekkel. Lássuk, melyek ezek!

Olvasni nagy kaland, utazz messzire a könyvek segítségével

Otthoni tevékenységek

Az otthon az a hely, ahol visszatérhetünk az alapokhoz gyermekünkkel és mi lehetünk azok, akik a gyerek napi rutinját kialakítják. 

1) Biztassuk iskoláskorú gyermekünket az olvasásra!

Szórakozásból olvasni több szempontból is előnyös lehet: egyrészt javítja az olvasás-, és szövegértési készséget, az íráskészséget és a helyesírást, fejleszti a gyermek képzelőerejét és általános tudást szerezhetünk vele. Az olvasás ezen felül betekintés nyújt az emberi természetbe és a döntéshozatali folyamatokat árnyalja, így gyermekünk jobban kiigazodik majd szociális helyzetekben. Amennyiben nincs otthon olyan könyv, ami a gyermek érdeklődésének és korosztályának megfelelő, tegyünk egy közös kirándulást a helyi könyvtárba!Járjunk jó példával elöl és mi is olvassunk vele.

Fejlesszük együtt a logikánkat!

2) Játsszunk a gyerekkel!

Amennyiben a gyermek logikai készségeit akarjuk szinten tartani és fejleszteni, úgy számos fejlesztő játék közül válogathatunk minden korosztály számára. 

Ovisoknak kitűnő választás lehet azon fejlesztő játékok sorozata, amik az óvodában tanult készségeket erősítik, így például a színek és formák felismerése, azonosítása és párosítása. A Colorama társasjáték többféle játékváltozatot tartalmaz a gyermek életkorához igazodva, így a kisebb testvér is használhatja ezt a fejlesztő játékot. A Colorama segíti a megnevezés, az összehasonlítás, a pontos megfigyelés és az egymáshoz rendelés képességének fejlesztését színes geometriai alakzatok segítségével, melyeket különböző módon kell elrendezni. 

 

A nagyobb gyerekek érdeklődésüknek megfelelően élvezettel tanulhatnak a MindenTuDorka sorozattal, ami különböző témakörökben kalauzolja a kis lurkókat, úgy mint az emberi test, a világűr vagy a világ csodái. A TuDorka kártyajátékokkal nem csak a meglévő tudást eleveníthetik fel, hanem új ismeretekre is szert tehetnek. Minden doboz harminc kártyát tartalmaz, melyeken igaz vagy hamis állítások és feleletválasztós kérdések váltakoznak kezdő és haladó szinten. Az egész család remekül szórakozhat ezekkel a fejlesztő játékokkal.

3) Piszkoljuk be a kezünket!

 

Kreatívkodjunk! Ha gyermekünk késztetést érez az alkotásra és mi sem bánjuk, ha kicsit a feje tetejére áll a nappali, hagyjuk, hogy fessen, építsen tervezzen vagy új dolgokat találjon fel. A kézműves és kreatív tevékenység hozzájárul a gyermek tanulási folyamatainak támogatásához és mentális jólétéhez. 

 

Készségfejlesztés mesterfokon

 

Szerencsére kreatív fejlesztő játékokból sincs hiány! Számos kreatív készlet közül válogathatunk. 

Nyáron a teraszon vagy a kertben az ovisok „vizeskedhetnek” és alkothatnak egyaránt például a Melissa és Doug nevű vízzel rajzolós játékkal, ami egy útvesztőben kalauzolja őket. Ez egy vizes filctollas színező, aminek segítségével a gyerekek festék nélkül festhetnek. A lapok újrafesthetőek és a filctoll újratölthető, így többszörösen fel lehet használni őket. A képeken kedves állatok rajzai találhatók, melyen ráadásul labirintus játék és izgalmas tárgyak is el vannak rejtve, amiket színezés után kell megkeresni. A vizes filctollat könnyen meg lehet fogni, így a legkisebbeknek sem okozhat gondot! Utazáshoz is remek társ, ha a nyaralás alatt akarunk becsempészni egy kis készségfejlesztő játékot.

 

4) Játsszunk szórakoztató oktató és fejlesztő játékokat online!

 

Egy mai szülő tisztában van azzal, hogy gyermeke életének természetes részét képezi a digitális tér. A mi feladatunk azonban megtalálni azokat a fejlesztő játékokat online, amik hasznára válhatnak cemeténknek. Ehhez számos honlap áll rendelkezésünkre. 

A nyelvi készségek fejlesztését például nem lehet elég fiatal korban elkezdeni és ez sok szülő prioritás-listáján toplistás helyet foglal el. A CBeebies oldal például az ovis korosztálynak kínál könnyen érthető, bájos feladatokat , melyeket olvasási készség és nyelvtudás nélkül is meg lehet érteni, és természetesen, játszva tanulni.

Egy, a nagyobbaknak szóló online játék lehet a scribbl.io honlapon található, az akasztófához hasonló készségfejlesztő játék. Külön bónusz, hogy sok nyelvre állítható, így észrevétlenül lehet tanulni vele. A játék a nyelvi készségek mellett a kreativitást, rajzkészséget és az elvont gondolkodást, hozzárendelést és asszociációskészséget is fejleszti. Akár többen is játszhatják külön szobában, így az osztálytársak vagy családtagok is csatlakozhatnak. 

Szabadtéri tevékenységek

A gyerekeknek gyakran kell a szabadban lenniük a nyári szünet alatt, hogy a testi egészségüket és ezzel együtt az önbizalmukat is megőrizzék. 

5) Vigyük ki a gyereket a helyi parkba vagy játszótérre!

A szabadtéri játék pozitív hatásai a nyári szünetben fokozottan előjönnek. Szülők és gyerekek egyaránt hajlamosak súlygyarapodásra a nyári hónapokban, amit fizikai aktivitással lehet mérsékelni. A játszótéri játéknak egyéb, szociális hozományai is vannak, hiszen a gyermekeknek növekedik az önbizalma szimplán a többi gyerekkel való interakciótól a játék során . A játszótérre vihetünk fejlesztő játékokat is, melyek több gyerek bevonásával segítik a készségfejlesztést. A homokozóba például könnyű installálni egy Aquaplay vizes játékot a kisebbeknek. 

Vizes játékokkal öröm a fejlődés!

Amennyiben oktató jellegű és készségfejlesztő játékokat szeretnénk játszani a gyermekünkkel, úgy jól jöhetnek az olyan feladatok, melyek során pontokat gyűjtenek , amiket valamilyen formában észben kell tartaniuk. Ez a matematikai készségek fejlesztését is elősegíti. Nagyobb csoportban például a számháború remek csapatépítő és koncentrációfejlesztő játék. Kisebb gyerekek indulhatnak „formavadászatra”, vagyis egy bizonyos formát kell a játszótéren keresniük. Ezt lehet kombinálni egy bizonyos színű alakzat keresésével. Szintén játszhatjuk ezt a készségfejlesztő játékot számokkal, például „Hány zöld lapátot látsz a homokozóban?”. A  barkóbához hasonló angolszász játék , az „I spy with my little eye” lefordítható úgy, ha azt mondjuk gyermekünknek, Kis szememmel látok valami kéket például. Ekkor a gyermek eldöntendő kérdéseket tesz fel, amire csak igen-nemmel válaszolhatunk, míg nem ki nem találja , mire is gondolunk. Például: Kisebb, mint a tenyerem? A mászókához közel van? Stb. Ezek a fajta készségfejlesztő játékok a mentális és fizikai egészséget is képesek karban tartani. 

Van természetesen számos egyéb alacsony költségvetésű tevékenység, amivel tágíthatjuk a gyermek látókörét és tanulását. Ilyen lehet, ha elvisszük egy múzeumba ( a Közlekedési Múzeum sok lurkó kedvence) vagy gyalogtútára indul a család, ahol is  megismerhetik a természet szépségeit és tanulhatnak a különböző állat-, és növényfajokról. Ami fontos az az, hogy ezek a tevékenységek mind aktívan, épen és stresszmentesen tartják majd gyermekünk testét és lelkét és garantáltan nem fogjuk azt hallani, hogy „Úúgy unatkozom...”. 

Összegzés:

A nyár és a nyári szünet egyrészt kikapcsolódást hoz, másrészt a gyerekek hajlamosak elfelejteni az addig megszerzett tudást, ezért kifejezetten fontos, hogy aktívan tartsuk őket a hosszú hónapokban fejlesztő játékokkal, hogy sikerrel, kipihenten és teli energiával vághassanak neki az új tanévnek!