Elképesztő gyerekjátékok: ennyit jelent 30 év technológiai fejlődés

30 év rengeteg idő. A technológia hatalmas ugráson ment keresztül, ez pedig a hétköznapjainkban - így a gyerekjátékok történetében is - nagy változást jelent. Régebben még elképzelhetetlenek lettek volna olyan elektromos kisautók, amelyek egy olcsóbb használt autó árával vetekedtek - ma már pedig ez a valóság.
Milyen út vezetett idáig? Mit tegyünk szülőként, és milyen játékokat válasszunk most gyermekünknek? Ezekre keressük a választ.
Gyerekjátékok régen
Egy korábbi, nosztalgikus cikkünkben már írtunk arról, mikkel játszottak a nagyszüleink, azonban érdemes vetni egy pillantást az elmúlt 30 év gyerekjáték-felhozatalára is.
Amennyiben a késői X-, vagy a korai Y-generáció tagjait vesszük alapul (jelen esetben az 1975-80 között születetteket), van egy közös vonásuk - mégpedig az, hogy nem az úgynevezett digitális korban születtek.
A gyermekkoruk még relatíve képernyő-mentes volt, ugyanis - bár néztek tévét, (ha volt adás) - mégsem használtak elektronikus játékokat, kütyüket.
Amennyiben ezidőtájt voltunk gyerekek, biztosan ismerős számunkra a moncsicsi, a bugócsiga, a hintaló, vagy épp a “kinti játékok”, mint a fogócska, a rabló-pandúr.
Nosztalgiaképpen nézzünk is meg néhány klasszikus játékot - hogy utána ámuljunk a kontraszton, a mai luxus gyerekjátékokhoz képest.
Egy kis visszatekintés, avagy a gyerekjátékok evolúciója
Gyerekjátékok tekintetében a szocializmusban nem volt túlságosan széles a paletta.
A lányok jobbára papás-mamás szerepjátékokat játszottak, fogócskáztak az udvaron, vagy főzőcskéztek. A fiúk pedig bicikliztek, bunkert építettek, jojóztak - vagy épp a gombfocival játszottak.
Klasszikus lányos játékok a 80-as évekből
Nézzünk is meg két, örökzöld lányos játékot - amellyel biztosan te is találkoztál!
Konyhai szerepjáték
Kétségtelen, hogy a főzős játékok már régen is nagyon népszerűek voltak. Ugye lányként te is szívesen játszottál anno a homokozóban, hogy sárból gyúrj kenyeret, amit aztán a napra tettél "sülni"?
Az igazán bátrak már valódi, konyhai alapanyagokkal is próbálkoztak: liszttel, kevés vízzel, sóval és borssal - amit éppen tudtak kérni az édesanyjuktól. Ekkor még nem voltak klasszikus értelemben vett játékkonyhák, mint manapság - sokkal inkább kint játszottak a gyerekek - eszközök nélkül.
Babás játékok
A babás játékok már régen, 30 éves is hódítottak, csupán a technika fejlődött.
Gondolj csak a moncsicsire, vagy a műanyag babákra. Ez utóbbinak - habár külsőre némileg hasonlított az igazi babához - csak maximum a kezét, vagy a lábát lehetett előre-hátra mozgatni.
Azonban szépen fel lehetett őket öltöztetni, és bárhová magaddal cipelhetted őket: ennél többre pedig kislányként nem is vágyhatott az ember.
Klasszikus fiús játékok az elmúlt 30 évből
És hogy mivel játszottak a fiúk? Természetesen a foci és az autó már régen is “slágertermék” volt.
Gombfoci
Fiúként biztosan szomorúan sétáltál be a házba sötétedés után, hiszen ott kellett hagynod az udvaron a "bőrt". Azonban, ha igazán elhivatott focirajongó voltál, akkor bent a szobában a barátokkal tovább folytattátok a meccset, és elővettétek a gombfocit!
A régi gombfociban, műanyag korongok helyettesítették a játékosokat, azoknak egy-egy képével. Így Maradona, vagy akár a magyar híresség Détári "Döme" bőrébe is bújhattál a meccs során.
Pedálos Moszkvics
A gyerekek ma is imádják a pedálos, vagy épp lábbal hajthatós járgányokat: ez pedig már a 80-as években is így volt. Akkoriban a legmenőbb autónak a pedálos Moszkvics számított, szinte nem volt olyan fiú, aki ne hajtott volna ilyet legalább egyszer életében.
Ezekkel az egyszerűbb játékokkal pedig rendkívül éles kontrasztban állnak azok a túlárazott gyerekjátékok, amelyeket most bemutatunk. Némelyek annyira drágák, akár egy régebbi használtautó.
Elképesztő luxus játékok
Elektromos kisautó - egy régi, használt autó áráért
Sajnos kevés szülő engedheti meg magának, hogy egy kisautóra sok tízezer forintot költsön. Azonban van, aki még ennél is továbbmegy, és 150-200 ezer forintot is kifizet egyetlen elektromos autóért.
Természetesen itt is vannak különböző kategóriák.
Jellemzően a legolcsóbbak a lábbal hajthatós kismotorok, és kisautók - ezeket már néhány ezer forintból is kaphatunk.
A pedálos autók és motorok már némileg drágábbak, ezek már átlagosan 10-15 ezer forint között mozognak.
Az olcsóbb elektromos kisautók már 20-25 ezer forintba kerülnek: a határ pedig, némi túlzással, a csillagos ég. Vannak ugyanis olyan USB-vel, és LCD-kijelzővel ellátott kis járgányok is, amelyek 150.000 forintba kerülnek.
A dolog pikantériája pedig az, hogy ezeket a kisautókat nem is használhatják sokáig a gyerekek, ugyanis egy bizonyos testsúly felett (20-25 kilogramm körül) a járművek eltörhetnek.
Bunker helyett luxus várak
A túlárazás azonban nem csak a kisautókra jellemző, a játékházak között is találni különböző kategóriákat.
Az egyszerűbb, kicsi, műanyag gyerekházak 10-15 ezer forinttól kezdődnek.
A közepes, 6-7 éves gyereknek szánt gyerekházikók ára 60-70 ezer forint között, ezekben azonban már többen is elférnek. Az úgynevezett "középkategóriás" házak ára általában nem haladja meg a 100 ezer forintot, ezért azonban már egy nagyon jól felszerelt, kész kerti "lakot" kapunk.
A következő kategóriák már némileg filmbe illőek: negyed millió forintért már fából készült gyerekházat lehet kapni, fél millió forintért pedig egy igazi, cölöpös-csúszdás faházat is.
Ezekhez minden létező extrát megrendelhetünk: grillsütőt, kerti bútorokat - akár egy igazi ház esetében.
Habár a több százezer forintos gyerekjátékok szélsőségesnek számítanak, a piacon mégiscsak jócskán találni ezekhez hasonló, túlárazott játékszereket.
Szerencsére a gyermekek sokszor ennél jóval egyszerűbb, kézzelfoghatóbb játékokra vágynak, és nincs szükségük efféle túlárazott termékekre.
Nyúljunk vissza a régi nagy kedvencekhez - avagy a szerepjátékok fontossága
Találni a piacon ugyanis olyan gyerekjátékokat, amelyek modernek, kiszolgálják a gyerekek összes felmerülő igényét - és mégsem ennyire túlárazottak.
Klasszikus lányos játékok ma
Gyerekkonyha
Habár a gyerekek még mindig szeretnek főzni, egy klasszikus sár-pogácsa sütése már nem biztos, hogy leköti a figyelmüket. Egy kedvező árú, kompromisszumos megoldással azonban segíthetjük a kis szakácsokat a fejlődésben.
Smoby Tefal Stúdió játékkonyha
A Smoby kedves kis játékkonyhája rengeteg hasznos funkciót rejt magában, amellyel segíti a gyermek fejlődését.
Található rajta ugyanis egy speciális kerámia főzőlap, amely valósághű hanggal utánozza a forrásban lévő víz, vagy épp a sistergő serpenyő hangját.
A játékkonyhában ezentúl olyan kiegészítők találhatóak, mint a sütő, a mosogatógép, a hűtőszekrény, a szódagép, vagy épp a kávéfőző.
Az tehát biztos, hogy a gyerekkonyha mindennel felszerelt. Így játszva felkészíti a piciket arra, hogy a későbbiekben meg tudják állni a helyüket, akár egy saját háztartásban is.
Játékbabák
Habár a legtöbb, manapság kapható játékbaba olyan modern, hogy sírni-, beszélni-, és járni is tud, még mindig találhatóak a piacon olyan kisbabák, amelyek klasszikusnak mondhatóak.
A Smoby játékbaba az örökzöld babás szerepjátékok koronázatlan királya. A pici baba teljesen valósághű, rendkívül aranyos, és a kislányok kedvükre ölelgethetik, dédelgethetik.
A baba további előnye, hogy rengeteg különböző kiegészítő vásárolható hozzá, amivel feldobhatjuk a játékot, például egy babakocsi, bölcső vagy etetőszék is.
Fiús játékok 2019-ben
Focis játék gyerekeknek
A gombfoci manapság már némileg vesztett a népszerűségéből. A helyét pedig egy másik, klasszikus játék vette át: a rugós foci.
Simba Games & More rugós foci aréna
A fociarénában a feszültség a tetőfokára hág, amikor a 6-6 játékos egymásnak feszül.
Az izgalmas meccseket rugós bábukkal játszhatjátok egymás ellen. Egyszerűen csak húzd hátra a figurát, és pöccintsd meg a labdát az ellenfél kapujára, vagy passzold le a csapattársadnak.
Ez a taktikus játék a csocsók izgalmát hozza el otthonra, a négy fal közé.
Lábbal hajthatós, rendőrös játék
A rendőrös játékok még most is népszerűek. Azonban ezzel a kiegészítővel a szerepjáték egy egészen új perspektíváját mutathatod meg.
Little Tikes Police Patrol Cozy Coupe - lábbal hajthatós rendőrautó
A vidám rendőrautón minden megtalálható, amire a kis rendőrök vágynak: duda, kormány, és tároló is.
A rendőrautó lábbal hajtható, de a kormány nincs összeköttetésben a kerékkel. Mindazonáltal érdemes figyelembe venni, hogy a kisautó terhelhetősége összesen 22,5 kilogramm.
A technológia 30 év alatt tehát hatalmasat fejlődött. Amikor pedig az embernek van egy kis ideje filozofálgatni ezen, általában falakba ütközik. Milyenek lesznek a játékok 30 év múlva? Mi számít akkor klasszikusnak?
Egy biztos: mindenki a saját generációjának rabja. Az Y-oknak a legjobb játékok 30 éve voltak, a boomereknek 50 éve, a 2010-ben született alfa-generációnak pedig az, amit most kap kézhez. És a legegyszerűbb, ha elfogadjuk: egyik játék sem jobb, vagy rosszabb a másiknál, csak más - hiszen az igények is mások.