Fejlesztő társasjátékok, ötletek és előnyök nem csak iskolásoknak
Ha társasjáték, sokunknak beugranak olyan klasszikusok, mint a Ki nevet a végén? A Monopoly vagy a pakli francia kártya a fiók mélyén. A társasjátékok szórakoztatóak, de nem ez az egyetlen hozadékuk. A karácsony elmúltával és a covid-szituáció miatt a társasjátékok népszerűsége megemelkedett és egyre többen fordulnak az idő eltöltésének eme szórakoztató módjához. A társasjátékozás összeköt, közös élményt teremt és számos, az élet egyéb területén is kamatoztatható tudáshoz juttat. Igaz ez gyerekekre és felnőttekre egyaránt. Az alábbiakban összegyűjtöttük, milyen jótékony hatással is bírnak ránk a társasjátékok, illetve ajánlunk is párat a kedvenceink közül.
A társasjátékozás 7+1 tagadhatatlan előnye
1 )A társasjátékozás közelebb hozza az embereket, megerősíti kapcsolatainkat és általa új emberekkel ismerkedhetünk meg.
Társasjátékozni ketten vagy többen lehet. A társasjátékok alapja az együttműködés, hiszen a játékosoktól elvárt, hogy csapatban gondolkodjanak. Nagyszerű módja ez az idő minőségi eltöltésének remek társaságban.
2) A társasjátékozás fejleszti az agyi funkciókat
A játék nem más, mint agytorna. A játék olyan agyi területeket stimulál, amelyek a memória kialakulásáért és a komplex gondolkodási folyamatok létrejöttéért felelősek. Amikor játszunk, olyan kognitív funkciókat gyakorlunk, mint a döntéshozatal, magas szintű stratégiai gondolkodás és a problémamegoldás.
3) A társasjátékozás megtanít arra, hogy hogy állítsunk fel célokat és hogyan dolgozzunk türelmesen az elérésükért
Ha nyerni akarunk, akkor jó stratégának kell lennünk és nem utolsósorban türelmesnek is. Társasjátékozás közben megtanulhatjuk ezeket a készségeket és ráadásul olyan környezetben tehetjük mindezt, ami stresszmentes és vidám, mégis kihívásokkal teli.
4) A társasjátékok segítenek a stressz leküzdésében és vidámságot hoznak a mindennapokba
Vigyázat! A társasjátékozás mellékhatása a garantált nevetés! A jókedv egyike a legfontosabb hozzávalóknak, amik a játékkal való tanulás során észrevétlenül fejlesztik a kreativitásunkat. A másik egyértelmű mellékhatás pedig az, hogy ha jól érezzük magunkat, az segít a stressz leküzdésében.
5) A társasjátékozás több boldogsághoz vezet
Az előző ponthoz visszakapcsolva elmondható, hogy a játék, mint olyan, endorfinokat, vagyis „boldogsághormonokat” szabadít fel. Ezeknek a hormonoknak hatalmában áll fejleszteni a tudatos és tudatalatti agyi funkciókat úgy, hogy a játékos nagy mosollyal az arcán fejezi be a kört teljes megelégedéssel.
6) A társasjátékozás növeli az önbizalmat
A társasjátékozós alkalmak nagyszerűek arra, hogy másokhoz kapcsolódjunk és kinyíljunk. Ilyenkor remek lehetőség kínálkozik arra is, hogy egyéniségünk kreatív oldalát is megmutathassuk biztonságos környezetben, ami az introvertáltaknak kifejezetten nagy segítséget jelent. A társasjátékok nyitottabbá teszik a különben visszahúzódó gyerekeket és görcsös felnőtteket egyaránt. A játék során önállóságunkba és kreativitásunkba vetett hitünk megerősödik, ami nagyobb önbizalomhoz vezet, illetve úgy érezhetjük, hogy észrevettek és elismertek minket.
7) A fizikai érintés szükségessége
A huszonegyedik században, amikor sokunk életének nagy része a virtuális térben zajlik fokozottan fontos kapcsolódnunk a való, kézzelfogható világgal. Azt, hogy mennyit nyomkodjuk a gépet és a telefont, nem kell senkinek bemutatni. A home office és a gyerekek online oktatása még inkább arra sarkall, hogy kiszakadjunk a képernyő hálójából és megragadjuk a kezdeményezést. Igen, társasjáték formájában. Van abban valami megmagyarázhatatlanul emberi, amikor bábukat megemelve egyik oldalról a másikra tesszük őket egymással szemben ülve egy asztalnál. Jó a családdal, barátokkal face-to-face interakciókba bocsátkozni és minőségi időt eltölteni, míg társasjátékozunk. Ez olyasmi, amit a digitális tér nem tud megadni és helyettesíteni.
+1) Társasjátékot bárhol és bármikor játszhatunk
Nincsenek korlátozások és nincsen nyomás sem. Az egyik legjobb dolog a társasjátékozásban az, hogy bárhol és bármikor játszhatjuk őket, a lehetőségek végtelenek. Lehetsz izgatott, kalandvágyó, kísérletező vagy éppen nagy terveket szövő és rejtélyeket megoldó kedvedben arra mindig van esély, hogy könnyedén kapcsolódj hasonlóan gondolkodó emberekkel egy jó játék erejéig.
A legjobb társasjátékok iskolásoknak és középiskolásoknak
A társasjátékozás segít a gyermekek logikájának fejlesztésében és hogy könnyebben felismerjék az ok-okozati összefüggéseket. A kritikai gondolkodás erősítése mellett a rendszeresen társasjátékozó gyerekek általában jobb térérzékeléssel rendelkeznek. Sok gyermek koncentrációját és azon képességét, hogy hosszabb ideig egy dologra fókuszáljon a társasjátékok kitűnően és észrevétlenül javítják.
1) Szórakoztató Fan Monopoly – 8 éves kortól
A Monopoly Star Wars - The Mandalorian - Baby Yoda társasjáték igaz Star Wars rajongóknak kihagyhatatlan alapdarab. A népszerű sorozat és a klasszikus társasjáték kombinációjából született ez a remekmű, amit más egészen kis kortól élvezhetnek az iskolás gyerekek. A lányoknak és fiúknak egyaránt ajánlott Monopolyban a szabályok a régiek: a cél az, hogy minél nagyobb vagyonra tegyünk szert. A játék különlegessége, hogy a Star Wars – The Mandalorian helyszínei és szereplői köszönnek vissza a játék során.
2) Oktató társasjáték – 9 éves kortól
A Felfedezés öröme sorozat Kémia alcímű társasjátéka mint ahogy a neve is mutatja, a tudományos érdeklődésű lurkókat a kémia világába kalauzolja és arra ösztönzi őket, hogy felfedezzék és megismerjék a körülöttük lévő világot. A laboratóriumi kísérletezés világába kalauzol ez a társasjáték, hogy fény derüljön titokzatos rejtélyekre, például hogy hogy tűnnek el titkos üzenetek, vagy miért alszik ki a gyertyaláng hirtelen? Ügyes kis Dexterek és DeeDee-k szívesen kísérleteznek majd ezzel a készlettel, ami az összefüggések meglátásában, a tárgyi tudás és a logika fejlődésében segít.
3) Stratégiai játék - Catan telepesei – 10 éves kortól
A Catan telepesei egy rendkívül izgalmas stratégiai játék, amit számos díjjal is kitüntettek. A szépen kidolgozott társasjáték egyedüli célja, hogy Catan szigetén megszerezzük az uralmat. Először mindenki egyért harcol, utcákat építenek, településeket hoznak létre, hogy azok városokká fejlődjenek. Élénken zajlik a cserekereskedelem. Egyszer azonban eljön az a pont, amikor már túl sokan lesznek a szigeten és megindul a verseny a nyersanyagokért. Itt kell igazán észnél lenni és hathatós stratégiát kifejleszteni. Ez a játék erősen fejleszti a stratégiai gondolkodást és az előrelátást. A Catan telepesei népszerűségét jól mutatja, hogy az évek során számos kiegészítője jelent meg, így lehetünk Tengeri Utazók, Felfedezők és Kalózok, végignézhetjük az Inka Birodalom Felemelkedését és megvívhatjuk a Trónok Harcát!
+1) Logikai kalandjáték – Escape Room – 16 éves kortól
A való életből már jól ismert szabadulószobák mintájára épülő Escape Room Duo társasjáték otthoni szórakozást nyújt a szabadulószobák izgalmával. A játék során szükségünk lesz egy jó nagy adag logikára, kreativitásra és csapatmunkára. Az összedolgozáson múlik, hogy megfejtjük-e a rejtélyeket együtt, csapatként és ki tudunk-e szabadulni? Ehhez jó kommunikáció szükséges! Az Escape Room Duo társasjátékban például két izgalmas kaland is van, a Börtönsziget és a Diliház egy bevezető játékkal egybekötve (Elrabolva). A nem csak ketten, de többen is játszható játék megoldására egy óra áll rendelkezésünkre.
Az Escape Room-nak szintén több változata van, így veszhetünk el Vidámparkban, kiszabadulhatunk egy Űrállomásról, részt vehetünk egy gyilkossági nyomozásban vagy a jó öreg Jumanjiban elveszve kereshetjük a kiutat. A társasjáték kétség kívül élére állítja az összes idegszálunkat és intenzív koncentrációra ösztönöz. A csapatmunka és a gyors reakció logikával párosítva kijuttathat a legsötétebb helyekről is. Ez a társasjáték-sorozat vérbeli kódfejtőknek és kalandoroknak készült.
Összegzés
A társasjátékozás, legyen szó kártyajátékról, puzzle játékokról, oktató társasjátékról vagy fejlesztő játékokról, mindig nagy öröm és számos előnnyel is rendelkezik. Kitűnő családi és baráti program, ami visszaránt a fizikai valóságba, közösséget épít, boldogsághormonokat termel, csökkenti a stresszt és az összetartozás érzését növeli a résztvevőkben.
A játék öröme gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt fontos, készségeink pedig gyorsan fejlődnek általa: megtanulunk összedolgozni, csapatban teljesíteni vagy stratégiát építeni míg kivárunk és türelmesen nézzük, ahogy „jóslataink betelnek”, vagy megtanulunk „veszíteni” és elfogadni, hogy nem mindig minden a számításaink szerint alakul. Így a játék már nem csak játék, hanem az életre is felkészítő, rejtett tanulási lehetőség, ami mégis meghitt, biztonságos környezetben történik valós rizikók nélkül. A gyerekek számára pedig ezen készségek begyakorlása a későbbiekben rendkívül sokat segíthet, amikor valós helyzettel szembesülnek majd. Segítsük játszva őket és szórakozzon jól az egész család vagy a baráti társaság! Játékra fel