Gyerek csúszda árak 2022-ben - tavasszal indulhat a kinti móka!

Elég volt a bezártságból! Irány a természet! Jólesett télen a szoba melegében kipihenni az előző év kinti mókázásait, de most már itt az idő újabb kalandokat keresni! A gyerekek hihetetlen mozgásigényét ügyesen kell lekötni, hogy az bennük ne maradjon; sérülés ne essék; a gyermekek is vidám élményként éljék meg és a szülők is bírják! Mi lehet a varázsszó? Gyerek csúszdák!
Emlékszünk még mi is a suhanás izgalmára? Most gyermekünk élheti át azt! Mit adhatnak a gyerek csúszdák a kicsiknek? És nekünk mennyit kell adni értük? Milyen típust válasszunk? Hova tegyük? Kérdés kérdés hátán! Lássuk a megoldásokat!
Játék: szórakozva tanulás
Az igazán jó játékok a szórakoztatás mellett fejlesztenek is. A gyerekkori játékok legfőbb feladata is ez, legyen szó kisautóról, babáról, építőkockáról vagy a kerti játékokról! Nem véletlen töltik a gyerekek napjaik java részét játékkal. Számukra ez a főállású munkatevékenység, amit teljes odaadással és elhivatottsággal képesek végezni.
Amint megérkezik az első tavaszi napsütés, a gyerekekben is újra felébred a vágy a kinti játékok iránt. Fogócska, labdázás, homokozás és … a játszótér! Az lehet akár a kertben vagy a közeli lakótelepen, esetleg a település parkjában vagy az óvoda udvarában, a lényeg, hogy ott fogja őket várni az a furcsa alakú szerkezet, amit meg lehet mászni, amin csimpaszkodni lehet és kúszni, no meg persze, lecsúszni!
Mit fejleszthetnek a kerti játékok?
Gyerekként biztos, hogy nem tudatos megfontolásból rohantunk ki a napsütésben a játszótérre a kinti játékokhoz, hogy:
-
a mászókán felfelé mászva erősítsük a comb- és karizmainkat,
-
lógás közben fejlesszük a trapézizmunkat,
-
a gyerek csúszda létráján felmászva gyakoroljuk a koordinációt,
-
lefelé csúszva megérezzük az egyensúlyunkat,
-
és hintázás közben ráérezzünk annak ritmusára.
Valóban, ezek nem voltak tudatosak, viszont annál valósabbak! Nem volt kényszer, mert a gyermekek számára ezek a legnagyobb élmények, amikor nem csak környezetét, az új dolgokat, hanem saját képességeit is felfedezheti, kipróbálhatja erejét és valami addig ismeretlent tapasztalhat meg.
Mi is a csúszda?
A gyerek csúszda máig az egyik legnépszerűbb kinti játék. Nincs igazi játszótér nélküle! Lényegében egy kis hegyecske, aminek az egyik felén fel kell mászni, majd a csúcsot elérve, csúszva lejutni.
Nem tűnik bonyolult dolognak nekünk, felnőtteknek. De egy kisgyermek számára ez egy olyan csoda, amit soha nem tapasztalt előtte.
Miért fontos a gyerek csúszda?
Azért a mosolyért, örömért, kacajért, amit ilyenkor a kisgyermek produkál, mindenképp. Egy szülő számára nincs is szebb, mikor részese lehet gyermeke örömének.
Kicsit objektívebben megválaszolva a kérdést, 5 fő képességet, érzéket, illetve szervrendszert nevezhetünk meg, amiket a gyermek csúszdák nagyszerűen fejlesztenek.
Ezek pedig:
-
Egyensúlyérzék (vesztibuláris rendszer)
-
Koordináció
-
Propriocepció
-
Magasság-mélység érzekelése
-
Nagymozgások
Egyensúlyérzék
Nem véletlen, hogy a gyerek csúszdán a szülő a legelső alkalmakkor még két kézzel kíséri a kis csúszdázót. A lecsúszáshoz is meg kell találni az egyensúlyt; nyitott gyerek csúszdáknál legalábbis mindenképp.
Koordináció
A legkisebbeket, természetesen, még felültetik a gyerek csúszdára. Viszont a nagyobbak, talán, már meg sem engednék ezt!
Pillanatok alatt ráéreznek, hogyan juthatnak feljebb a létrán a következő csúszásért. Pedig ez már egy nehezebb koordinációs feladat, ahol a kezeket, lábakat ügyesen kell összehangolni.
Propriocepció
A proprioceptív érzékelésünk során észleljük, hogyan mozognak, helyezkednek el testrészeink egymáshoz képest. Hol máshol lehetne ezt jobban fejleszteni gyermekkorban, mint a játszótéren a kinti játékokon?!
Ahogy a gyerekek szedik kezeiket, lábaikat miközben megmásszák a létrát; amikor kapaszkodnak, de már átlépnek a gyerek csúszda ülőkéjére;.mind-mind fejleszti a propriocepciót.
Magasság-mélység érzékelése
A gyerek csúszdák között különböző magasságúakat és hosszúságúakat is találhatunk. Nem kell egy több méter magas strand csúszdát beszereznünk ahhoz, hogy a gyerekek megtapasztalhassák a magasság élményét, hiszen ők maguk is még egészen csöppek.
A magasból a mélybe csúszás élménye a csúszdázás közben tapasztalhaó meg a legbiztonságosabban.
Nagymozgások
A játszótéri kinti játékokon, így a gyerek csúszdákon sem a gyöngyfűzést fogják gyakorolni a gyerekek. Futás, mászás, húzódszkodás, ugrások, kapaszkodás, csúszás, kúszás…egyszóval a nagymozgások terepe ez. Itt elkerülhetetlen a láblendítés, karemelés, törzshajlítás, derékkörzés…csak mindezt észrevétlenül, nem tudatosan, hanem a játék részeként végzik a gyerekek.
Miért az egész család kedvencei a gyerek csúszdák?
A gyermekeknek a lecsúszás önfeledt élményét nyújtja, amiért képesek számtalanszor felmászni a gyerek csúszdákra.
A szülők számára azért hálás dolog, mert folyamatosan mozgásban tartja a gyerekeket, miközben sokoldalúan fejleszti őket. Játszóteres napokon a kicsiknek is jobb lesz az alvókájuk, hiszen a levegőn való játék, mozgás kemény munka. Ez pedig, talán, a szülőknek is nyugodalmasabb estét biztosíthat.
Gyerek csúszda típusok
A gyerek csúszdáknak számos változata létezik, amiket különböző szempontok alapján jellemezhetünk:
-
Alapanyag
-
Kültéri-beléri használat
-
Csúszópálya alakja
-
Csúszópálya fedettsége
-
Korosztály
-
Mobilitás
-
Funkció
-
Csúszópálya hossza
-
Meredekség
-
Magasság
Alapanyag
A játszótereken ma többnyire fa gyerek csúszdákkal találkozhatunk, fém vagy műanyag csúszópályával. A saját udvaron felállított gyerek csúszdák általában teljesen műanyagból készülnek a könnyebb szállíthatóság miatt. Korábban a fém csúszdák voltak jellemzőek, de a balesetveszély kockázatának csökkentése érdekében, fokozatosan váltották fel őket a fa és műanyag változatok.
Kültéri-beltéri használat
Beltérre a legkisebbeknek szoktak gyerek csúszdát vásárolni a szülők, akiket inkább még le kell csúsztatni azon. Igen, egy 4-5 évesnek már nagyobb csúszdára van igénye a suhanás élményéért, amit kültéri csúszdákkal biztosíthatunk számukra.
Csúszópálya alakja
A csúszópálya alakja a végtelenségig variálható. Erre bizonyíték a hatalmas strand csúszdák kacifántos kanyarulatai. A legáltalánosabb az egyenes csúszópálya, amit néha feldobnak 1-2 hullámmal a vonalában. Ezen kívül a csigaházsszerűen csavarodó spirál is népszerű, de elsősorban a kinti, magasabb gyerek csúszdák esetén.
Csúszópálya fedettsége
A “szárazföldi” csúszdák többsége nyitott, bár, ha egy mászókakomplexum része a gyerek csúszda, akkor a fedett sem ritka. A legtöbb fedett gyerek csúszdát mégis a strandokon láthatjuk.
Korosztály
Itt a határ a csillagos ég és tovább! Egy csusszanásra még a legidősebbek között is találunk olykor jelentkezőket. A határ a felnőtt és gyerek csúszdák között nehezen megállapítható. Az viszont általánosan elmondható, hogy a felnőtt változatok masszívabbak, nagyobb teherbírásúak. Ritka a műanyagból készült és a mobil változat szemben a színes, könnyűszerkezetes gyerek csúszdákkal.
Mobilitás
Ahogy az imént utaltunk is rá, a mobilitás a gyerek csúszdák nagy részére jellemző, hiszen sokan szeretnének egyet saját kerti játékukként, amit könnyen össze- és szét lehet szerelni, illetve, mozgatni az udvar egyik sarkából a másikba.
A játszótéri kinti játékok között rögzített gyerek csúszdákkal szoktunk találkozni.
Funkció
LECSÚSZNI!!! Nem kérdés! Igaz, vizsont, hogy megkülönböztethetünk többek közt:
-
Különálló gyerek csúszdát
-
Mászóka részét képező gyerek csúszdát
-
Emeletes ágyhoz, házikóhoz, egyéb komplexumhoz csatlakozó gyerek csúszdát
-
Strandcsúszdákat (vizes csúszdák)
-
Ugráló- és légvárcsúszdákat
Méretek alapján
A gyerek csúszdák meghatározó méretei:
-
csúszópálya hossza
-
a gyerek csúszda magassága
-
meredeksége
Ezek segítenek behatárolni a csúszda helyigényét, a korosztályt, funkciót is .
A csúszdázás minden korosztály számára nagy élmény. A legkisebbeknek pedig különösen fontos fejlesztőeszköz. Akinek elfér egy gyerek csúszda a nappaliban vagy a kerti játékok között, érdemes fontolóra venni a beszerzését. Az is egy találó lehetőség lehet, ha emeletes ágyhoz csatolunk gyerek csúszdát.
A játszótéren összetettebb kinti játékokkal találkozhat a gyermek, de a játszótérre, akármennyire is szeretnénk, sajnos, nem mindig érünk ki. Vagy az időjárás nem enged kibontakozni ott bennünket.
Akárhol, akármennyi idősen, akárhányszor: gyerek csúszdák, amin soha nem szégyen lecsúszni!