Gyerekjáték az egészség: 7 tipp, amit minden szülőnek be kell tartania
Hogyan segítsük gyermekünket egészségük megőrzésében?
Amikor a gyerekek még kicsik, a szülők felelősek azért, hogy olyan környezetet teremtsenek számukra, amik az egészséges életmód kialakítására és annak megtartására ösztönzik őket. Mivel elsődlegesen a szülő számít szerepmintának, nagyon fontos, hogy bizonyos szabályokat betartsunk. Hogy mik is ezek? Íme egy kis puska. Lássuk, milyen irányelveket érdemes követni, hogy gyermekünk egészséges és aktív maradjon.
Amit az étkezésről, a testmozgásról és a gyerekjátékokról tudni kell gyermekünk egészségének megőrzése érdekében
A diéta nem megoldás és a diétázás több kárral járhat, mint haszonnal. Sok diétázó gyermek minden igyekezet ellenére súlyosabb lesz, mint nem diétázó társaik. Miért? Ugyanazért, mint a felnőttek: amit nem szabad, azt jobban kívánjuk, így alkalomadtán a gyerek is túleszi magát.
Ezek a csemeték nem csak az egészségügyi kockázatokkal néznek szembe, mint például a korán kialakuló evési rendellenesség, hanem az önbecsülésük is alacsonyabb lesz társaikénál. Semmi esetre se diétáztassuk a gyereket, főleg akkor, ha előtte nem konzultáltunk külön egy dietetikussal. Mit lehet tenni, hogy ezt a problémakört elkerüljük? Számos dolgot. Néhány egyszerű szokás kialakításával a felnőttek segíthetnek a gyermekeknek, hogy előremutató és pozitív életvezetési módszereket sajátítsanak el. Máskülönben ezek a stratégiák a felnőttek számára is működnek és mint tudjuk, együtt minden könnyebb!
1) Együnk reggelit!
Amikor a reggelire kerül a sor, sokaknak a müzlin és a szalámis kenyéren kívül nem jut eszébe más alternatíva. Kevesen tudják, de a proteinben dús reggelit fogyasztó gyerekek általánosságban jobban teljesítenek az iskolában, mert a protein a hosszú távú koncentrációt támogatja, a gyorsan kiürülő szénhidráttal szemben. Csináljunk hát nekik tojást rántottaként vagy főve, tegyünk ki az asztalra alacsony zsírtartalmú joghurtot. Ha a gyerek mindenáron müzlit akar enni, akkor a teljes kiőrlésű változatot válasszuk némi gyümölccsel és natúr maggal a tetején.
A figyelmet és koncentrációt logikai játékokkal is fejleszthetjük nem csak a proteinszelettel! Itt van például a Blokus Junior fejlesztő társasjáték a Matteltől. Ez a gyerekjáték 5 éves kortól ajánlott, lehet játszani ketten is, de jó móka az egész család számára is. A játék során egy szabályt kell követni, viszont ügyesen kell taktikázni. A játék fejleszti a problémamegoldó-készséget, tervezésre sarkall és elősegíti a térlátást. A tetriszéhez hasonló figurák a felnőttekben nosztalgikus érzéseket keltenek, míg a gyerekek egy számukra új és izgalmas gyerekjátékkal tesztelhetik képességeiket.
2) Legyünk aktívak, játsszunk együtt!
A közös játék öröme feledhetetlen. A gyerekeknek általánosságban legalább 60 percnyi közepes vagy nehéz fizikai aktivitásra van szükségük naponta. Ugyanúgy mozogniuk kell, mint a felnőtteknek. Jó hír, hogy ami móka és kacagás nekik, az nekünk is ugyanaz lesz! Most, hogy javul az idő, biciklire pattanhatunk együtt, görkorizhatunk csemeténkkel vagy csak tehetünk egy kiadós sétát a közeli parkban. Hétköznap, ha lehetséges és van kert, a gyerekek menjenek ki csúszdázni, homokozni, labdázni. Amennyiben erre nincs lehetőségünk, hétvégén igyekezzünk kimenni a természetbe, kirándulni a környező dombok lankáin. Élvezzük a szabadságot, a napfényt és az együtt töltött, minőségi időt!
Addig is, míg nem mehetünk ki a szabadba, jó módszer az energia levezetésére egy kis ugrálás, persze kontrollált kereteken belül. Hogy senkiben és semmiben ne keletkezzen kár, az ugráló póni éppen ideális gyerekjáték. Az ugráló labdához hasonlóan ez a játékszer elősegíti a testmozgást, lányos és fiús játék is egyben és még a parkba is kivihetjük!
3) TV, tablet és telefon-stop
Most biztos sokan felsóhajtottak; ajajj, ez egy nehéz dió! A mai gyerekek különösen szeretnek a kütyüiken játszani, elvonulni a saját kis világukba ami valljuk be, néha a szülőnek is ad egy lélegzetvételnyi szabadidőt. Be kell azonban látnunk, hogy a túlzott képernyőbámulás káros hatással van a gyerekek figyelmére, kreativitására és legfőképpen az alvásukra. Pont ezért érdemes megszabni a nap során egy olyan időszakot, amikor is engedélyezett az eszközök használata, ezen az időn túl azonban ne engedjük gyerekeinket játszani a számítógépen vagy a telefonon. Az egészséges alvás érdekében lefekvés előtt legalább egy órával már ne nézzen a csemete semmilyen képernyőt, hogy meg tudjon nyugodni és el tudjon csendesedni. Itt is mutassunk példát!
4) Minden étel megengedett
Egyes kultúrákban és családokban az ételre jutalmazó-eszközként tekintenek. Gondoljunk csak bele, ez történik ünnepekkor is: étellel örülünk az adott alkalomnak. Ez kihathat a gyermekünket-jutalmazó módszereinkre is. A helyett, hogy étellel honorálnánk a jó viselkedést, találjunk ki más módszereket; például kapjanak matricát, csillagot vagy smiley-t. Több összegyűjtésével esetleg lehessen őket beváltani valami nagyobb ajándékra. Így elkerüljük, hogy a gyermek az ételre eszközként tekintsen. Ehhez a rendszerhez érdemes azonban lefektetni a szabályokat előre és tudatni a gyermekkel, hogy milyen pozitív viselkedésért jár matrica vagy csillag.
Ugyanez vonatkozik az ételmegvonásra. Ha megvonunk egy bizonyos ételt a gyermektől, ő annál jobban fog vágyni rá. Ahelyett, hogy teljesen nemet mondanánk a gyermek kedvenc ételére, csökkentsük az adagot és engedjük meg neki, hogy fogyasszon belőle.
5) Tegyük a családi étkezéseket mindennapossá
Az együtt töltött családi étkezések, különösképpen a járvány ideje alatt, mindennapossá váltak. A közös étkezés nem csak a lelkünknek tesz jót, hanem az egészségünknek és a pénztárcánknak is. Az otthon főzött ételekről tudod, hogy pontosan mi kerül a tányérra, így lehetnek egészségesebbek. Ami biztos, hogy olcsóbbak, mint rendelt társaik.
Persze ha nincs kedvünk mindig főzni, az is érthető. Ételrendeléskor ügyeljünk arra, hogy tápláló alternatívákat választunk a gyerekmenüről, úgy mint a csirkehús, zöldségek szósszal vagy gyümölcsök. A rendelt ételt is könnyedén feldobhatjuk egy kis otthon készített salátával.
6) Szivárvány az idény minden gyümölcséből és zöldségéből
Az étel nem játék, de mi lenne, ha kicsit feldobnánk a tál látványát? A legtöbb 4 éven felüli gyermeknek legalább négy és fél pohárnyi gyümölcsöt és másfél, két és fél pohárnyi zöldséget kell ennie naponta. Tálaljunk nekik ropogós, lédús, ízletes gyümölcsöket minden étkezéshez és nasiként is. A legjobb persze a friss gyümölcs, de szárított és konzerv formában is megteszi, ha nincs más. A friss gyümölcsöket és zöldségeket az idény közeledtével egyre könnyebb lesz beszerezni. A tálalást élvezetessé tehetjük, ha például lefagyasztjuk a szőlőt, zöldség fasírtot készítünk vagy a fagyasztott joghurt tetejére egy szép, érett epret teszünk.
Néhány gyerek nem szereti a keserű vagy intenzív ízű zöldségeket, adjunk hát nekik párolt brokkolit vagy karfiolt. A nyers zöldségeket feldobhatjuk egy kis párolt zöldbabbal vagy cukkinivel, amit bébirépával, zellerrel vagy uborkával együtt tálalva egy jó kis tejfölös szószba mártogathatunk.
7) Ép testben ép lélek
Bár az egészségmegőrzés klasszikusan a testi egészségre vonatkozik nem szabad elfelejtenünk, hogy a lélek egészsége épp olyan fontos. A szülők támogatása és az együtt töltött, minőségi idő a gyermek minden fejlődési szakaszában kiemelten lényeges. Játsszunk, sportoljunk, tanuljunk együtt és egymástól, építsünk ki valódi és mély köteléket gyermekünkkel a való világban. Csak a kiegyensúlyozott gyermek az igazán boldog gyermek!
Összegzés
Dióhéjban ezt kell tennünk gyermekünk testi és lelki nyugalmának megőrzéséhez:
- Legyünk pozitív példaképek és mutassuk meg mi, mit is jelent az egészséges étkezés és a rendszeres mozgás öröme,
- Gyermekünk számára biztosítsunk nyugodt és támogató környezetet, rendszeres időközönként iktassuk be az étkezést,
- Észszerű és megfelelő korlátokat szabjunk a képernyő előtti szórakozásnak, tehát legyen megszabott időkeret a tévézésre, tabletezésre és a videójátéokra,
- Segítsük gyermekünket, hogy egészséges testképet alakítson ki és azt fent is tudja tartani,
- Vonjuk be az egész családot a gyerekjátékokba, társasjátékozzunk és játsszunk fejlesztő játékokat együtt, csináljunk szórakoztató mozgásos tevékenységeket gyermekünkkel!