Így tedd emlékezetessé a farsangot gyermekeid számára!
Mikor kezdődik a farsang 2020-ban?
A gyakori kérdés, amely legelőször felmerül a népi szokással kapcsolatban, hogy pontosan mikor is tartják. Erre azonban nem lehet pontos dátumot adni.
A farsang ugyanis vízkereszttől (január 6-tól), a hamvazószerdáig tart - tehát attól függ, hogy milyen napra esik a húsvétvasárnap. Ugyanis ettől a naptól kezdve kell visszaszámolnunk mintegy 46 napot - így tudjuk meg, mikor lesz hamvazószerda.
Ez idén, 2020-ban február 25-re esik. Tehát a farsangi időszak január 6-tól, egészen február 25-ig tart.
Milyen farsangi szokások vannak?
A farsang egyáltalán nem rendelkezik vallási gyökerekkel, sőt az egyház sokáig üldözte és eretnek ünnepnek tartotta: főképp a mulatozások, lakmározások, valamint a jelmezek és a különböző felvonulások miatt.
Azonban az emberek szerencsére évszázadokon át megőrizték ezt a hagyományt. Valljuk be őszintén, van valami romantikus és felszabadító abban, ha jelmezt öltünk és így búcsúztatjuk el a telet, és üdvözöljük a tavaszt.
Ugyanakkor jó érzéssel tölti el az embert, ha finom fánkot süt a szeretteinek - ami egyébként a babona szerint szerencsét hoz. (Bizonyos területeken pedig azért készítik el, hogy a szél ne vigye el a háztetőt - a népi hiedelem szerint a fánk ugyanis mágikus erővel bír.)
Azt már tudjuk, hogy mi hogyan ünnepeljük most a farsangot. De vajon hogyan ünnepelték a farsangot régen? Milyen konkrét szokások kapcsolódtak hozzá?
Cibere vajda és a Koncz király
A drámajáték tulajdonképpen egy vicces párviadal, ami játékosan az ételekre utal. A farsangi hagyomány szerint ugyanis Cibere vajda neve a böjti ételre - ciberére utal, míg a Koncz a húsos, nehéz ételek jelképe.
A “csatára” vízkeresztkor és a húshagyókedden került sor - az első harcot Koncz király, a másodikat pedig a vajda nyerte. Ezt a küzdelmet sokszor, előadás formájában, szalmabábokkal is eljátszották.
Kiszebáb égetés
Talán az egyik leghíresebb farsangi hagyomány a kiszebáb égetés. Habár manapság sajnos kihalóban van a tradíció, régen mégis nagy népszerűségnek örvendett. A lényege az volt, hogy hangos tárgyakkal - például fakanállal és lábasokkal felszerelkezve - a falu népe nagy zajt csapva a főtérre vonult.
Közben gond- és télűző rigmusokat kiabáltak, egészen addig, amíg oda nem értek a szalmabábuhoz - azaz a kiszebábhoz. A babona szerint ez a báb testesített meg minden bajt, és betegséget, valamint a dermesztő telet is. Amikor meggyújtották, akkor pedig mindennek búcsút intettek.
Mi az a farsang farka?
A farsang talán legvidámabb időszaka a farsang vége, azaz a farsang farka. Ez három napot foglal magába: a farsangvasárnapot, az azt követő hétfőt - farsang farka középső napját - és az utolsó napot, a húshagyókeddet.
Hagyományosan pedig ilyenkor tartják a farsangi mulatságokat: a riói és a velencei karnevált, valamint a híres mohácsi busójárást is.
Amit egyszer mindenkinek látnia kell: a mohácsi busójárás
A busók elsőre igazán ijesztőek. A szőrmével borított ijesztő maszkok, a hangzavar sok picit megrémíthet, így jobb őket előre felkészíteni. (Mondjuk el nekik, hogy ők valójában ugyanolyan emberek mint mi, csak jelmezbe bújtak, ahogyan náluk is szokás oviban.)
Azonban ettől függetlenül egyszer mindenkinek érdemes ellátogatnia Mohácsra - a gyerekekkel is - hiszen egy évszázadok óta tartó hagyomány szem- és fültanúi lehetünk.
A busójárás mára rengeteg turistát vonz, igazi idegenforgalmi látványosság lett - ráadásul az UNESCO világörökség része is egyben.
A mohácsi busójárás idén, 2020-ban február 20-tól 25-ig tart.
Mit csináljunk a gyermekkel farsangkor? Ötletbörze kicsiknek és nagyoknak
Szülőként gyakran merül fel az emberben, hogy az óvodai, iskolai programokon kívül mit lehetne adni pluszban a gyermekünknek, amivel még emlékezetesebbé tehetnénk a farsangot.
Farsang ovisokkal
A gyermekek - főleg a kisebbek - egyszerűen imádnak más bőrébe bújni, és kipróbálni különféle szerepjátékokat. Ez egyrész azért jó, mert ezáltal sokkal felszabadultabbak lesznek, másrészt pedig ezekben a szerepekben rendkívül jól fejlődik a gyermekek jelleme, valamint az empatikus készségeik.
Ilyenkor jó, ha együtt izgulunk velük akár az óvodai farsangi mulatság kapcsán is. Üljünk le és beszélgessünk velük arról, mik szeretnének lenni, illetve miért pont azok. Így, ha csak egy picit is, de beleshetünk a kis lelki világukba és feltárhatjuk a gondolataikat.
Ezután - ha ügyesebb kezű szülők vagyunk - készítsük el a gyermekkel közösen a jelmezt!
Mutassuk meg neki, mit hogyan készítünk, valamint engedjük meg, hogy ők is kibontakozzanak. Persze előfordulhat, hogy már kinézett magának egy jelmezt - például Pókember vagy Batman szeretne lenni. Ebben az esetben is legyünk partnerek és válasszuk ki azt, amit a csemeténk szeretne.
Az ovin kívül, otthon is rendezhetünk jelmezversenyt és mi magunk is beöltözhetünk. Akik pedig szívesen kimaradnak a bohóckodásból, ők lehetnek a bírók és eldönthetik, ki nyeri a versenyt.
Persze mindez nem lenne az igazi lakoma nélkül, éppen ezért készítsünk különböző fánkokat. A neten szerencsére sokféle, különleges recept található, többek között túrós, joghurtos, illetve Eclair fánk, vagy éppen a vicces nevű apácafingocska.
Farsangi mulatság kisiskolásokkal
A nagyobb gyermekek már be is segíthetnek nekünk a sütésbe. Mutassuk meg nekik, hogyan kell szalagos fánkot készíteni, és mitől lesz igazán ízletes.
Amennyiben a gyerekek nyitottak rá, lehet keverni a modern és a népi hagyományokat is. Készítsünk együtt egy kisebb szalmabábut, amelyet felállítunk az udvaron, majd énekeljünk télűző nótákat. Beszélgessünk velük arról, mit fognak csinálni a tavasszal, merre szeretnének kirándulni. Hintsünk el bennük olyan dolgokat, amelyek miatt ők is epekedve várják majd a tavaszt - ezáltal még inkább át tudják majd érezni a farsang valódi lényegét.
Ha jobb idő van, előkészíthetjük a kerti játékokat. De szervezhetünk akár farsangi túrákat is, hazaérve pedig hívjuk át a kis barátaikat és csapjunk tematikus jelmez versenyeket. Ha szeretik a szuperhősöket, akkor Marvel-estet is tarthatunk. Utána pedig az egészet megkoronázhatjuk egy esti, zenés mulatsággal.
Ha ki szeretnénk mozdulni a csemetékkel, szerencsére rengeteg, tematikus farsangi program közül választhatunk.
Nem csak a fővárosban, de vidéken is tartanak különböző maskarás felvonulásokat - Debrecenben például Maskarádét -, valamint különböző gasztro és tánc mulatságokat is. Mozduljunk ki bátran mind a négy fal közül, mind a komfortzónánkból. Igyekezzünk olyan hagyományokat és tradíciókat teremteni, amelyeket később akár gyermekünk is továbbvihet.
Fókuszáljunk olyan dolgokra, amelyek számunkra is értékesek és érdekesek - legyen szó akár konkrét, népi hagyományokról, akár a sütés-főzés szeretetéről, vagy éppen DIY jelmezkészítésről.
Minél több időt töltünk ugyanis gyermekünkkel, később annál szorosabb, jobb lesz a kapcsolatunk vele, amikor már fiatal felnőtt lesz.
Amennyiben tetszett a poszt, oszd meg más szülőkkel is. Friss tartalmakért pedig kövesd a Gyerekjátékbolt.com Facebook-oldalát!