Karácsony gyerekszemmel, avagy mitől lesz meghitt az ünnep kicsiként?
Mindenkinek van legalább egy gyermekkori élménye a karácsonyról. A nagy, ünnepi rohanásban sokszor nincs rá elég idő, mégis jó néha nosztalgiázni azon, mennyivel másabb volt az ünnep hangulata.
A régi karácsonyok
Amikor az elmúlt karácsonyokra gondolunk, óhatatlanul is eszünkbe jutnak azok, akik most nem lehetnek velünk.
Fényképekről, az albumokból mosolyognak ránk. Évek, talán évtizedek teltek el, mégis élénken élnek az emlékezetünkben: mintha csak tegnap köszöntük volna meg a finom vacsorát, és mondtuk volna azt, hogy holnap találkozunk. Mintha csak tegnap gyújtottuk volna meg a csillagszórókat, és énekeltük volna a mennyből az angyalt.
Ezek olyan emlékek, amelyeket örökre magunkba zárunk. Azonban nem csak mi, hanem a gyermekeink is így gondolnak majd vissza ránk. Ilyenkor nem a karácsonyi ajándékok jutnak majd ez eszükbe, hanem az együtt töltött pillanatok, a közös élmények.
Épp ezért is fontos, hogy a nagy rohanásban, és a vásárlások közepette ne felejtsük el a legfontosabbakat: azokat, akiknek ajándékozunk. Hiszen a tárgyak önmagukban nem sokat érnek: az élmény az, ami összeköti a családot.
A karácsonyi alaphangulat
A régi karácsonyokra gondolva biztosan felsóhajtunk majd, hogy akkor még bizony esett a hó. Sajnos valószínűleg a fehér karácsony idén (is) elmarad, így a karácsonyi hangulat egyik legfontosabb alappillére is elveszik. De vajon meg lehet-e teremteni az ünnepi légkört hó nélkül?
Természetesen igen, több módja is van.
Teremtsünk hagyományokat
Ha az ünnepeken elmélkedünk, mindig eszünkbe jut egy-egy hagyomány, mégha nem is tudatosul bennünk. Gondoljunk csak arra, hogy minden karácsonykor közösen leülünk és vacsorára halászlevet, és töltött káposztát eszünk. De nem kell feltétlenül a gasztro-vonalra gondolni. Lehet, hogy ajándékozás előtt elmegyünk egy ünnepi sétára a környéken, vagy elmegyünk az éjféli misére.
De lehet hagyomány az is, ha meghallgatunk egy bizonyos karácsonyi zenét (például Sinatrát) vagy megnézzük a Reszkessetek betörők! filmeket.
Akárhogy is legyen - tudatosan vagy tudattalanul -, de legyenek olyan rituálék, amelyek az ünnepekhez kapcsolódnak. Ilyenkor az embert ugyanis önkéntelenül is elkapja a karácsonyi hangulat - még akkor is, ha nincsen hó.
A karácsonyi menü
Ahogyan azt feljebb is írtuk, a karácsony megkoronázása az ünnepi menü. Vannak, akik már a jól bevált menükkel próbálkoznak (halászlé, töltött káposzta, karácsonyi pulyka, rántott hal, desszertnek pedig bejgli), míg mások új ízekkel kísérleteznek. (Az is lehet ugyanis hagyomány, hogy mindig új, meglepő ízekkel várjuk a szeretteinket.)
A karácsonyi vacsorát a legtöbb magyar családban egy közös koccintás zárja. Ilyenkor előkerülnek a házilag készített vermutok, puncsok, likőrök, gyermekeknek pedig a fahéjas-almás teák, vagy egyéb, melegebb italok.
Ám, ami talán még ennél is fontosabb, az a díszítés, és a fények: egyszóval maga a hangulat megteremtése az asztal körül.
Illatok, színek - karácsonyi fények
Az adventi koszorú, a gyertyafény, a csillagszórók illata - mindegyik ad egy olyan pluszt, amelynek segítségével átjárhat minket az az érzés.
A karácsonyi dekorációt már akár az ünnepek előtt egy-két héttel is felrakhatjuk. Készítsünk egy téli tálat, amelyre hógömböt, tobozokat - és a kirándulások alkalmával gyűjtött apróbb növényeket rakjuk. Ezenkívül a gyerekekkel közösen vághatunk ki papírból hópelyhet, amelyet felaggathatunk az otthon különböző pontjaira. Jó ötlet továbbá még az is, ha a hóspray-vel az ablakra fújunk egy kis dekort - hogy legalább megtartsuk a téli illúziót.
A kandallóra, vagy radiátorra tegyünk narancs szeleteket, fahéjat és szegfűszeget: ezek ugyanis nagyon jó, karácsonyi illatot árasztanak.
Dekorációként (és illatosítóként) fogjunk egy narancsot, vagy mandarint, és a gyerekekkel együtt tűzdeljünk bele szegfűszeg darabkákat. Ezután egy szép masnival kössük át a narancsot, és aggassuk fel egy jól látható helyre.
Ha pedig a lakást feldíszítettük, jöhet a karácsonyfa.
Közös fadíszítés
Ha a gyerekek már nagyobbak, akkor a fadíszítés egy remek családi program lehet. Amennyiben ez lesz az első, közös díszítés, keressünk régi karácsonyi díszeket, és mielőtt még a fára aggatnánk őket, mondjuk el nekik a gömbök, füzérek történetét.
Meséljünk a mi, gyerekkori karácsonyunkról, a közös programokról, és azokról a szeretteinkről, akikkel akkor, együtt ünnepeltünk. Ilyenkor lehet, hogy meghatódunk, de ne érezzük magunkat kellemetlenül. Ha a gyermek látja, hogy kimutatjuk az érzelmeinket, ő is könnyebben megnyílik majd nekünk. És ez talán még emlékezetesebbé, bensőségesebbé teheti az ünnepeket.
A fa díszítése közben pedig hallgathatunk zenét, gyújthatunk gyertyákat, mécseseket, és a végén, ajándékozás előtt vagy után, csillagszórókat is.
A boldog karácsonyi ajándékozás után jöhetnek a közös játékok
Jó, ha még ajándékozás után sem hagyjuk szétszéledni a családot. Ilyenkor egy közös filmezés, vagy játék nagyon jó ötlet lehet. Szerencsére ma már olyan társasjátékokat is lehet találni, amely minden korosztály számára nagyon jó szórakozást nyújt, például az Activity, a Scotland Yard, vagy pedig a Labirintus.
Közös időtöltésre szintén jó ötlet, ha kirakósozunk és közben beszélgetünk. Ne faggassuk, csak kérdezzük meg, mivel játszik mostanában, mi a terve a téli szünetben. Hagyjuk a kötelező vagy iskolai dolgokat, hiszen ezek egy csapásra elüldözik a meghitt hangulatot.
Töltsünk együtt időt a szabadban is
Ha az idő engedi, menjünk el közösen kirándulni, szánkózni vagy jégkorcsolyázni - esetleg látogassunk el egy régóta vágyott helyre.
Szerencsére a korai sötétedés sem jelenthet akadályt, hiszen számtalan remek programlehetőség van mind Budapesten, mind vidéken.
Közös programok Budapesten
A fővárosban ellátogathatunk a Csodák Palotájába, ahol rendkívül érdekes játékokban, kísérletekben vehetünk részt.
A Tropikáriumban pedig megcsodálhatjuk a tengeri, óceáni élővilág gigantikus halait, élőlényeit.
A Minipolisz az ünnepek után, 27-én a szokásos nyitvatartással vár minket, ahol a gyerekek végre “a bőrünkbe bújhatnak” és kipróbálhatják, milyen érzés felnőttnek lenni.
Ha van hó, és még világos van, Pesten a Városligetben található Királydombon szánkózhattok, Budán pedig a Normafán.
Közös programok vidéken
Természetesen nem csak a fővárorsban zajlik az élet: országszerte találhatunk karácsonyi vásárokat, jégpályákat, és zenés-, játékos karácsonyi műsorokat. Ha szívesen elutaznánk valahova, vagy csak meg szeretnénk nézni, milyen programok vannak, akkor a programturzimus.hu oldalán tudtok böngészni. (A programok feletti részen tájegységek, megyék, települések és az időpont alapján is szűrni.)
Mitől lesz meghitt a karácsony gyerekként?
A legegyszerűbben úgy kapjuk meg erre a kérdésre a választ, ha csendben leülünk, és picit elgondolkozunk. (Néha egyébként is jó ebben a stresszes, hatalmas sürgés-forgásban egy picit hátrébb lépni, és szánni magunkra néhány tíz percet.)
Gondoljunk csak vissza, hogy mik azok az emlékek, amelyek először eszünkbe jutnak. Valószínűleg az együtt eltöltött idő, a közös nevetések, vagy épp a csendes, összebújós filmezések azok, amikre szívesen emlékszünk. Persze a karácsonyi ajándékok is fontosak, hiszen az a pillanatnyi öröm, amit látsz a szeretted arcán, felbecsülhetetlen.
Azonban sokkal fontosabb az, hogy a család együtt legyen, és végre időt szakítsunk egymásra, a szeretteinkre.