Kerti játékokkal a gyerekek boldogságáért - így csökkentsétek a feszültséget!
A gyerekek, csakúgy mint a felnőttek, életkortól függetlenül szenvednek a COVID és a vele járó bezártság hatásaitól. A nagyobbakat a távoktatás viseli meg, hiszen szeretnének már a társaikkal játszani csakúgy, mint az óvodás korúak. A kisebbeket szintén megzavarja, hogy nem lehet játszótérre menni és valahogy anya is sokkal feszültebb otthon. Mégis jobb lenne mindent úgy csinálni, mint előtte, nem? Kimenni játszani kerti játékokat, csúszdázni, homokozni vagy csak tinis dolgokról csevegni. Mozgással és játékkal kicsit enyhíthető a feszültség, de hogyan is változtassunk? Ehhez kívánunk most tippeket adni!
Tippek a szülőknek arról, hogyan csökkentsék a stresszt a karantén alatt
A COVID-19 sok családot hosszas otthoni száműzetésre ítélt világszerte, egy olyan helyzetet teremtve, amit eddig még nem tapasztaltunk. Így nem csoda, ha tanácstalanok vagyunk a szituáció mindennapi kezelését illetően. Mindemellett érthető a megemelkedett nyugtalanság, ingerlékenység és stressz mind a szülők, mind a gyerekek körében.
A gyerekek különbözőképpen reagálnak a stresszre, állítja a WHO így lehetnek a megszokottnál „tapadósabbak”, idegesebbek vagy éppen elutasítóbbak, mérgesek vagy nyugtalanok és sokszor bepisilhetnek éjszaka.
A szülőket nehéz helyzetbe hozta a globális munkaerőpiaci válság, ennek tetejében még a gyerekek is null-huszonnégyben láb alatt vannak, „kivannak” és nem, egyáltalán nem akarnak tanulni. Lehet-e őket hibáztatni ezért? A megértés azonban csak jó kiindulópont a megoldáshoz, ám ide most konkrét segítség kell!
A mozgás, mint olyan, az egyik legjobb stresszoldó és családi program is lehet egyben!
A gyermekeknek szükségük van szüleik szeretetére és figyelmére. Mindig hallgassuk meg őket és ügyeljünk arra, hogy kedvesen és megértően reagáljunk, illetve hogy biztosítjuk őket támogatásunkról. Ha lehetséges, teremtsünk olyan környezetet, ahol játszhatnak és kikapcsolódhatnak.
Szerencsések azok a szülők, akik kertes házban nevelik gyermeküket, kerti játékokkal kitűnően lehet oldani a feszültséget, hiszen a gyermek nem csak mozgásigényét elégíti ki, hanem lélegzetvételnyi időhöz juttatja a szülőt is a játék ideje alatt.
Milyen kerti játékokat lehet játszani?
Nos, a 6 és 17 év közötti gyermekeknek orvosi ajánlások szerint naponta legalább 60 perc közepes intenzitású vagy intenzív mozgásra van szükségük ahhoz, hogy egészségesek maradjanak! A fizikailag aktív fiatalok fittebbek, alacsonyabb a testtömeg-indexük, több izommal és erősebb csontokkal bírnak, jobb a „felfogókájuk” és kevésbé hajlamosak a depresszióra. Küldjük őket ki! Főleg azért is, mert rendkívül sok felgyülemlett energia van bennük.
1) Csoportos játékok
A csoportos játék mindig jó móka, de ne hagyjuk, hogy csak a gyerekek szórakozzanak jól, szálljunk be mi is!
- szobrocskás: a vezető játékos elől áll, háttal a többieknek. Amikor ő megfordul, a többiek felé szaladnak, de amint visszafordul, lefagynak és „szoborrá válnak”, ledermednek. A cél elérni az első játékost úgy, hogy ádáz tekintete fel ne fedezzen még csak egy kis remegést sem. Ha mégis rajtakap minket, visszaküld a kezdő vonalra és indulhat a játék elölről.
- csapatamőba: helyezzünk a földre karikákat vagy rajzoljuk fel őket az amőba játéknak megfelelő 3x3-as alakzatban. Osszuk a társaságot két csapatra és mindkét csapatnak adjunk vagy különböző színű labdákat vagy ruhadarabokat stb. A csapatok első két tagja sípszóra indul és elhelyezi a csapat színe szerinti tárgyat az egyik karikában, majd visszafut és a következő játékos váltja őt. Értelemszerűen az a csapat nyer, amelyik előbb kirakja a hármas sort. A saját csapatunk jelét át lehet helyezni egy odafutással, viszont akkor már így nem lehet helyette lerakni másikat. Ezt a kerti játékot akár ketten is lehet játszani.
2) A jó öreg labdajátékok
Mindegy, hogy foci, kosárlabda, kidobós vagy frizbi, mind szeretünk valami kerek után rohangálni eszeveszettül. Ezek a sportok talán a legnépszerűbbek és amibe még szülőként is szívesen beszállunk.
3) Mindenki kertje, a természet
Nem éppen klasszikus kerti játék a természetjárás, de most megváltásként hathat és azok is elindulhatnak kirándulni vagy túrázni, akiknek saját kertjük nincsen. Mindegy, hogy a közeli dombokat vagy a Pilis erdeit fedezzük fel szűk háztartásunkban élőkkel, a fő, hogy kint legyünk a szabad levegőn, élvezzük a nap sugarainak áldásos hatásait és minőségi időt töltsünk együtt gyermekeinkkel. Ki tudja? Lehet egy új, családi hobbi veszi kezdetét.
4) Pattanjunk két kerékre!
Legyen szó bringázásról, rollerezésről, gördeszkázásról vagy görkorizásról, a gurulás és a gyorsaság élménye majdnem mindannyiunk kedvenc gyermekkori emlékei közé tartozik. Miért lenne ez most másként? Úgyis folyton panaszkodunk, hogy a gyerekek túl sok időt töltenek otthon, a négy fal között. Épp itt az ideje buzdítani őket rossz szokásaik elhagyására és az idő egy jelentős részét tavasztól kezdve a szabadban, kinti játékkal tölteni. Amikor a gyerekeket kivisszük biciklizni vagy rollerezni, semmiképpen ne adjunk alájuk elektromos rásegítéses eszközöket. Hagyjuk, hogy saját erejüket használják a játékok hajtására, így csak erősödni fognak és egy jó szokással is gazdagodnak.
5) Elő a krétával!
Kitűnő kerti játék a járdára, aszfaltra rajzolás. Ha mindez a saját kertünkben történik, nyugodtan kint hagyhatjuk a csemeténket. A rajzolás nem csak a képzelőerőt és kreativitást fejleszti, hanem mozgásos kerti játékra is lehet használni. Rajzolhatunk ugróiskola-pályát különböző, a szemnek kedves motívumokkal és mehet az ugrálás! Ha megunták az ugróiskolát, a pályát ügyességi játékra is lehet használni, például versenyre: a játékosoknak minden számra kell dobniuk egy kavicsot a startvonaltól. Az nyer, akinek előbb kigyűlik az összes szám.
+1) Kinti csúszda és homokozó
Most, hogy nem ajánlatos gyerektársaságba menni, a lehető legjobb megoldás, ha otthonra rendezzük be a játszóteret. Akinek nincs, innen szerezhet be jó áron csúszdát, amit kint és bent is egyaránt lehet használni. A homokozó szintén egy elengedhetetlen alapkelléke a játszótereknek, ráadásul tisztább is a saját kerti játékhoz használt homokozóban henteregni, mint a mindenki által közösen nyúzottban. A biztonság mindenek előtt!
Mit tehetünk még gyermekünk komfortérzetének növelése érdekében?
1) Segítsünk nekik, hogy kapcsolatban maradjanak a barátaikkal és a külvilággal
Videocseteljünk családtagokkal és engedjük, hogy ők is videocseteljenek a barátaikkal. Játsszunk társasjátékokat vagy kirakóst együtt, erősítve az összetartozás érzését. A kisebbek készíthetnek rajzot vagy üdvözlőkártyát a nagyinak vagy nagypapinak.
2) Legyen rendszer!
Ez talán az egyik legfontosabb pont, megtartani a gyerekek napi rutinját a legjobb képességünk szerint. Tartsuk be a kelési és lefekvési időt, az étkezések idejét, az iskolai teendőkre szánt időt. Tartsunk rendszeres szüneteket és határozzuk meg, mikor is mehetnek játszani, kikapcsolódni. Hozzunk rendet a rendszertelenségbe!
3) Gyermekünk stresszreakciójára támogatással és extra figyelemmel társított szeretettel reagáljunk
A gyerekek felnéznek a szüleikre és őket tekintik szerepmintának és ez fokozottan igaz az ijesztő helyzetekben. Ahhoz, hogy gyermekünknek megnyugtató bázis lehessünk ebben az időszakban, először magunknak is azzá kell válni. Ehhez természetesen nem csak az szükséges, hogy mi magunk kellőképpen le tudjuk vezetni a stresszt hanem az is, hogy a gyermekeknek is megadasson a lehetőség erre.
4) Csak pozitívan!
Csináljunk légzőgyakorlatokat, fessünk, énekeljünk, főzzünk együtt, olvassunk vagy készítsünk szlájmot, a lényeg az, hogy jelen legyünk és nem az akaratlanul is bekapcsoló pánikmódban és a „enneksosemleszvége” hangulatban. Beszéljünk azokról a dolgokról, amikért hálásak vagyunk és azokról, amik jól mennek. Segítsünk gyermekünknek, hogy olyan tevékenységet válasszon, ami kellemes és javít a közérzetén.
5) Együtt könnyebb!
Beszéljük meg, mint család, hogy mik az új normák és szabályok. Tudatosítsuk gyermekeinkben, hogy habár egyelőre még nem látjuk a végét, ez egy átmeneti állapot és együttes erővel, családként könnyebben túl leszünk rajta. Így egyszerűbb lesz megbirkózni a mindennapos kihívásokkal.
Összegzés
Senki sincs most könnyű helyzetben, de talán az egyik legnehezebben a szülők vannak, akiknek meg kell birkózniuk a válsághelyzet hozta nehézségekkel és az otthonmaradó csemetékkel. Ebben az állapotban kiemelten fontos, hogy rendszert vigyünk gyermekeink életébe, biztosítsuk őket szeretetünkről és hogy olyan játékmódokról gondoskodjunk, melyek során mind ők, mind mi le tudjuk vezetni a felgyülemlett stresszt. Erre kitűnően alkalmasak a kerti játékok. Kitartás mindenkinek!