Készülj velünk a kerti játékok szezonjára: a csúszdázás 7 előnye
A gyerek csúszda tökéletes eszköze minden játszótérnek legyen az nyilvános vagy a saját kertünkben. A gyerekek imádják a kerti játékokat és márciusban, a jó idő kezdetével már nagy eséllyel ki is mehetnek a szabadba hódolni szenvedélyüknek. A csúszda elengedhetetlen kelléke a játszótérnek ami a képzelet számára számos módon hasznosítható: lehet az a ház fogócska közben, a része egy akadálypályának, egy verseny kiinduló vagy befejező pontja és így tovább. Ezen felül a csúszda olyan játék, ami a gyermek korai fejlődéséhez szükséges készségek kialakításában segít. Nézzük, mik is az előnyei a kerti csúszdával való játéknak, aztán be is mutatunk néhány variánst ;)
A kinti csúszdázás 7 előnye
Biztosan emlékszünk arra az izgalomra, ami a játszótéren gyerekkorunkban a gyerek csúszda láttán eltöltött. Most, felnőttként azonban gyermekünkön láthatjuk ezt az örömöt, mi pedig elégedetten nézzük a játékot hiszen tudjuk, hogy a csúszdázás nem csak pszichológiailag van jó hatással a gyermekre, hanem szociális készségeit is fejleszti a testi ügyesség fejlődése mellett.
1) A csúszdázás mozgásra készteti a gyermeket
A csúszdázás az aktív életmód kialakítását fekteti le és elvonja a gyerek figyelmét az okostelefonról, a tabletről és a számítógépről. A csúszdázás megnyerő sikerszázalékkal harcol az ülő életmód és a súlyfelesleg ellen, két olyan probléma ellen, ami már gyermekkorban megjelenik. A korai gyermekkorban kiemelten fontos a jó szokások kialakítása, amiket a gyermek majd a későbbiekben kamatoztathat. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a mozgás iránti igény elültetését a kicsiben, aminek legjobb módja, ha játékos keretek között történik meg.
2) A közös játék öröme – pozitív szociális készségek kialakulása
Mindig mindenki csúszdázni akar. Csak figyeljük meg! Legyen az az otthoni játszótéren a kerti csúszda, ahol testvérek és barátok játszanak vagy a játszótéri verzió, a csúszda mindig az érdeklődés középpontjában van. Persze ez azt is jelenti, hogy kell egy kicsit várni rá. Amikor a gyerekek együtt játszanak és a csúszdát használják, akkor számos lehetőségük nyílik a pozitív szociális készségek kialakítására, a testiek erősítése mellett. A kislányoknak és kisfiúknak meg kell tanulniuk együtt játszani, osztozni a gyerek csúszdán és engedni a másikat is csúszni. A gyermekek ilyenkor szintén fel kell, hogy ismerjék a többi gyermek különböző fejlődési szintjeit, így például egy kisebb gyerek lassúságát vagy félénkségét és türelmet, illetve toleranciát gyakorolhatnak. A játék közben a gyerekeknek lehetőségük nyílik barátkozni és hatékonyabbá tenni a kommunikációs készségeiket. A kerti játék közben megtanult szociális készségek kitűnő alapot biztosítanak a későbbi társadalmi érintkezések formájának kialakításakor. Külön bónusz, hogy az észrevétlenül elsajátított készségekhez az öröm érzése társul, így közvetve a barátkozást, közös játékot társítják a jó érzéssel.
3) A térérzékelés és a koordináció javulása
A csúszda kialakítása maga számos területen elősegíti a gyermek testi fejlődését. Felmászni a létrán a játék tetejére hozzájárul a gyermek egyensúlyérzékének, koordinációjának és térérzékelésének fejlődéséhez. A kicsiknek meg kell állapítani a lépcsőfokok közötti távolságot és kifejlett „testtudattal” kell rendelkezniük, amikor a létra tetejére érve az egyensúlyukat át kell helyezni. Szintén átgondolást igényel, hogy mikor rakják le a lábukat, amikor a csúszda aljára értek? Ezek a mozgások mind az agy egy olyan részét erősítik, amit matematikai műveletek során vagy irányok megtanulásánál használunk, de ugyanez a terület koordinálja az írás során azt a döntést, hogy végül milyen sorrendben is írjuk le a betűket.
4) Pszichológiai előnyök
Számos specialista kihangsúlyozza, hogy a csúszdázás lényeges azon belülről fakadó motiváció kifejlesztésében, hogy csináljunk valamit és fizikailag is tegyünk ennek érdekében. A csúszdázás maga tanúbizonysága a gyermek belső igényének, hogy mozogni akar. A fő motiváció pedig a csúszda használatából fakadó öröm, mint a játék egy formája. A gyerekeket az az adrenalin hajtja ilyenkor, ami a szervezetet elönti a csúszás miatti öröm hatására. A csúszdázás fizikai hozadéka pedig a megnövekedett testi erő, az egészséges szív-, és érrendszer és a feszes, rugalmas izmok kialakulása.
5) Önálló döntéshozatalra nevel
Ahogy a gyermekek növekednek és már önállóan tudnak csúszdázni, úgy lesz egyre kevésbé szükségük arra, hogy a műveletben segítsük őket. Amikor a kicsi már nagyobbacska, egyedül is fel tud mászni a létrán és ha kissé távolabbról figyeljük és hagyjuk, hogy kibontakozzon, a fent ecsetelt döntéseket immáron magának kell meghoznia. Gondolunk itt arra, hogy ő határozza meg, mikor mászik fel a létrán, mikor csúszik le, mi a csúszási sorrend a többi gyerekkel szemben stb. Ilyenkor, amikor a gyermek már nagyobb, óvodáskorú, gyakran előfordul, hogy reflexből elkezd a csúszdán felfelé mászni lecsúszás után. Mindaddig, míg a gyermeknek saját, kerti játéka van és egyedül játszik, ezt megteheti. Amint azonban másik gyerek is jelen van a gyerek csúszdán, meg kell tanítanunk nekik, hogy ez egy veszélyes művelet, hiszen véletlenül megrúghatják, megüthetik egymást vagy magukat. Játszótéren különösen ügyeljünk arra, hogy ez ne történjen meg!
6) A gyermek megtanulja a saját teste határait
Amint gyermekünk megragadja a létra korlátját, erősíti a kezében és ujjaiban lévő izmokat és megnyújtják a testüket, hogy elérjék a következő lépcsőfokot. Ez a mozgás erősíti a hajlékonyságot. Csúszdázás során a gyermekek megtanulják megérteni a testüket, hiszen akarva-akaratlanul történnek kisebb balesetek: megcsúsznak, rosszul lépnek a létrán stb. A csúszdázás azonban segít leküzdeni az eséstől való félelmet és a gyerekek jobban megtanulják, mik is a testük határai.
7) A csúszdázás minden érzékre hat
Amikor a gyerekek csúszdáznak, az segít nekik felismerni formákat, színeket és szagokat. Csúszdázás során a gyermekek a természetben, a szabadban vannak, legyen az a játszótéren vagy kinti, kerti csúszdán. Egy biztos, a csúszdázás örömteli esemény, ami segít nekik szabadnak érezni magukat a komfortzónájukon kívül is.
A csúszdák számos alakban léteznek, így van egyenes vagy hullámos, csőcsúszda vagy csúszda toronnyal. Anyagát tekintve lehet fém vagy műanyag is. Arról, hogy milyen formájú csúszdát érdemes választani otthonra, már egy korábbi cikkünkben írtunk. Érdemes elolvasni, ha kerti csúszda beszerzésén gondolkodunk!
+1) Gyerek csúszdák széles választékban
A Gyerekjátékbolt kínálatában idén is megtalálhatóak a jobbnál jobb gyerek csúszdák minden korosztálynak. Legyen az homokozóval egybekötött autócsúszda, hullámos vagy egyenes csúszda kisebb illetve nagyobb méretben, itt lehet találni a mi saját és gyermekünk kedvére való kerti csúszdát! Aki komplexebb megoldásokat keres, annak már egyenesen mini játszótérnek beillő mászótorony is elérhető, amin aztán lehet csüngeni és amiről jó himbálózni, a tetején pedig menő kis bunkert lehet kialakítani. A multisport játszótér magában foglal egy csúszdát, kaput focizáshoz, egy állítható magasságú palánkot kosarazáshoz, de kis asztalt is paddal a teadélutánokhoz vagy piknikezéshez. Fő a sokszínűség ;), és így több legyet is ütünk egy csapásra. Egy csúszdának minden gyerek örül, ezzel az ajándékkal ritkán lehet mellélőni, a kerti játékok szezonjának elérkeztével pedig a gyerek csúszda aktuálissá is válik. A járványhelyzet miatt a kinti, kerti csúszda biztonságosnak is bizonyul, ami most meglehetősen fontos szempont.
Összegzés
Emlékezzünk csak vissza, amikor mi voltunk gyerekek és a csúszda felé közelítettünk! Hogy micsoda örömteli várakozás volt bennünk, mielőtt felmásztunk a tetejére és a csúszás maga milyen izgalmas volt! Persze csak azért csúsztunk le, hogy mehessünk újra és újra, csak még egyszer. Ez persze már történelem, de ami megmaradt, az a csúszdák népszerűsége és a tény, hogy mennyit is segítenek a gyermekek fejlődésében. A kerti játék kiállta az idő próbáját. A csúszdázás emlékezetes élmény, ami a gyermek fizikai, pszichológiai és szociális készségeinek kialakulásában játszik meghatározó szerepet