Legmenőbb játékautók: lábbal hajtóstól a távirányításosig

Mi az?
Kis emberek hajtják lábbal,
De besegíthet egy kis áram!
Hogyha kézzel húzod, tolod,
Akkor is szüntelen mozog!
A játékautó alapelem egy kisgyermek játéktárában. Ahogy a babákat a kislányok, úgy a játékautókat a kisfiúk játékának tartják. Ez utóbbi állítás azonban egy nem helyes sztereotípia! Ahogy egyre több anyukát láthatunk a volán mögött, úgy a kislányok számára is mind természetesebb a játékautókkal játszani; ha nem is autóversenyezni, de mondjuk Barbie autójával játszani.
A játékautóknak számos típusa, rengeteg formája köszön vissza ránk a gyerekjáték webshopok oldalairól és az áruházak polcairól. Melyek a legérdekesebbek, -találóbbak, -népszerűbbek és a legjobb minőségűek? Kinek melyiket válasszuk? Szálljunk be egy körre a játékautók világában!
Játékautók: anno
A mai játékautók legfeljebb olyan idősek lehetnek, mint a legelső működő, gépi hajtású autómobil, vagyis maximum 130 évesek, de inkább fiatalabbak. Ahogy a motorral működő autóknak, úgy a játékautóknak is vannak felmenői: a játék lovaskocsik.
A gyerekek számára már évszázadokkal ezelőtt is az egyik legélvezetesebb játék az volt, mikor a felnőtteket utánozhatták. Ennek pedig a 20. század elejétől elhagyhatatlan momentuma az autóvezetés imitálása akár egy kis matchbox-szal, akár egy lábbal hajtós autóval vagy, az elektronika fejlődésével elterjedt távirányítós autókkal.
Játékautók: végtelen változatok
A játékautók két nagyobb csoportra oszthatók:
Játékmodell méretűek
Ezen kívül még számos szempont alapján osztályozhatjuk őket, mint:
Méret
Alapanyag
Meghajtás típusa (kézzel, lábbal, elektromos árammal)
Kerekek száma
Autómárka
Autótípus:
Versenyautók
Személyautók
Tűzoltóautók
Rendőrautó
Mesehős autók (Sam, a tűzoltó; Verdák;...)
A következőkben a legnépszerűbb csoportok játékautóit emeljük le a polcról, képzeletben, hogy ráérezhessünk, miért is lettek a gyerekek kendvencei!
Klasszikus játékautók, matchboxok
A klasszikus értelemben vett játékautók mérete különböző, de mindenképp kisebb mint egy lábbal hajtós autóé. Ezek nem alkalmasak arra, hogy ráüljön a gyermek; igaz ez nem mindig érdekli a piciket…
A klasszikus játékautóknak végtelen változata, kialakítási módja létezik. A tervezők ezen játékautók megalkotásakor határtalanul kiélhetik kreativitásukat, amit egy valódi, felnőtt autó esetén a funkcionalitás, biztonság, design elvárások nem mindig tesznek lehetővé.
Ezekkel a klasszikus játékautókkal a gyermek képzelete is beindul, hiszen mobilisak, ott játszanak velük, úgy és akkor, ahol, amikor és ahogy szeretnének. Könnyen bevonhatják másik játékokba, kombinálhatják a játékkészlet minden elemével. Ahhoz, hogy mozgásba hozzák őket, a gyerekeknek is mozogniuk kell, ezzel is hozzájárulva a napi mozgásigény kielégítéséhez.
Anyagukat illetően, lehetőség szerint, a legbiztonságosabb, környezetkímélő anyagokból készülnek, melyek nem ártanak akkor sem, ha a gyermek olykor “megkóstolja” őket.
Méretüket, részletgazdagságukat, alkatrészeik számát mindig adott kornak megfelelően kell megválasztani.
A klasszikus játékautókhoz a gyártók ma már rengeteg kiegészítőt készítenek:
Ezek beindíthatják a gyerekek fantáziáját, illetve keretet adhatnak a játéknak.
A klasszikus játékautó egy speciális csoportja a Matchboxoké. Ezek az eredetileg fémből készült autómodellek a “felnőtt fiúkat” gyakran nagyobb lázba hozzák, mint a kisfiúkat. Ezek létező autók mértearányos modelljei, melyekkel nem csak játszani lehet, de a vitrinben gyűjteni is őket.
A Matchboxokhoz hasonló, inkább modell játékautók, a nagyobb méretű, összeszerelhetős autók. Mi tagadás, nem csak a gyermek, de apuka örömére is!
Szintén a klasszikus játékautókon belül találhatjuk a munkagépeket:
És a speciális játékautókat, melyek gyakran hangot is adhatnak ki:
S ne feledkezzünk meg a mesékből megismert játékautókról sem, melyek valóban speciális kialakításúak:
Távirányítós autók
Szintén a klasszikus játékautókhoz lehetne sorolni őket, de azon belül egy lényegesen eltérő kategóriát alkotnak. A távirányítós autók kifejezetten a nagyobb gyermekek részére készülnek, akiknél a finommozgások már ügyesebbek és magasabb a koncentrálóképességük. A távirányítós autó sokak szemében egy magával eljátszó játékszer, ami teljesen leblokkolja a gyermek mozgási lehetőségeit, kreativitását.
A másik tábor azonban a következőkkel érvel a távirányítós autók mellett:
- Fejleszti a finommotoros mozgásokat
- Edzi a koncentrálóképességet
- Elősegíti a figyelemmegosztást
- A járműirányítás, autóvezetés alapjai ezúton is tanulhatók
- Javítja a reakcióidőt
Bár anyagilag húzósabb áruk van, mint egy klasszikus játékautónak, legalább egybe érdemes befektetni a gyermek számára, amikor már nagyobb, hogy az irányítás örömét átélhessék, és hogy fejleszthessék a fenti képességeiket is.
Lábbal hajtós autók
A mozgás a kisgyerekek számára lételem, ami nem csak futkorászásban nyilvánulhat meg. A haladás, előbbre jutás öröme, a sebesség élvezete már egészen kis korban kialakul a gyermekekben. Ezért élvezik a csúszdázást, szánkózást és az összes lábbal hajthatós autót, kismotort is. És többnyire a felnőtt autók ellen sincs kifogásuk, pláne, ha kiláthatnak az ablakon.
A lábbal hajtós autók általában négy- vagy háromkerekű járgányok kormánnyal ellátva, valamint egy kis ülésrész van kialakítva rajtuk. Jellemzően strapabíró, lehetőség szerint környezetbarát műanyagból készülnek.
Kialakításukkor törekszenek a gyerekek számára a legnagyobb biztonságot és kényelmet biztosítani a következőkkel:
- Stabilitás mélyen fekvő súlypont által
- Lekerekített formák
- Viszonylag nagy súlyterhelhetőség
- Ergonomikus kialakítás
- Jól tapadó kerekek
A lábbal hajtós játékautók mérete eltérő, de hosszuk 50-70 cm, szélességük 30-50 cm, magasságuk 30-100 cm között alakul. Már 12 hónapos kor után ajánlják a gyerkőcöknek ezeket a játékautókat, hogy amikor megfáradnak a sok futásban, de még hajtja őket a mozgásvágy, akkor is érvényesülhessenek.
Ne gondoljuk, hogy ez a játékautó fajta csak a kisfiúkat hozza lázba! A gyártók nem véletlenül készítenek rózsaszín és lila lábbal hajtós autókat! A kislányok virágos ruhácskában, napszemüveggel, szalmakalapban hódítanak a járdákon, játszótereken.
A lábbal hajtós játékautók nagyszerűen fejlesztik a koordinációs képességeket, a tér-, mozgás- és sebességérzékelést. Valamint erősítik a lábakat, hiszen nem mozdul előre magától az a játékautó!
Ha a kis sofőrök elfáradnak, vagy még az első köröknél nem tudják, hogyan is haladhatnak előbbre, a szülők rásegíthetnek szülőkormánnyal, melyet hátulról rácsatlakoztatva a lábbal hajtós autóra könnyedén egyengethetik csemetéik autózását. A szülőkormányokat gyakran háttámlával látják el.
A kicsit nagyobbak a lábbal hajtós autókázásaik során játszva ismerkedhetnek meg a KRESZ szabályaival, illetve gyakorolhtaják az autóirányítási trükköket, szokásokat, mint például a tankolás.
Forgalmi lámpa, bóják kaphatóak a gyerekjáték webshopokban, hogy minél életszerűbb körülményeket biztosíthassunk a gyerekek autókázásához. A forgalmi táblákat is hasznos ilyenkor bemutatni nekik. Kartonból közösen le is gyárthatjuk őket, hogy később, akár gyalogosként is tisztában legyenek azok jelentésével.
Ha pedig a kisgyermek nem éri be a személy - (játék)autóval, hanem építkezésre, termőföldre vagy éppen raktári árupakolásra vágyik, akár targonca lábbal hajtós autóval is meglephetjük őket.
Játékautók télen-nyáron, kint és bent, kislányoknak, kisfiúknak egyaránt. Igazi játékok: észrevétlenül, szórakoztatva fejlesztenek akár hajtjuk, akár gurítjuk, húzzuk vagy toljuk őket.
Jól jönne egy Porsche a gyereknek? És Te is elfogadnál egy Mercedest? Nézz körbe nálunk! Itt beszerezheted!