Legszuperebb téli gyerekjáték ötletek: nem kell a négy fal között telelni!

A reggel sötétben indul...Mire hazaérünk az oviból, suliból, lemegy a Nap! Pedig friss levegőre, még ha picit hűvös is, valamint arra a minimális, a felhőkön átszűrődő napfényre szüksége van gyermeknek, felnőttnek egyaránt! Ha a hétköznapok zsúfolt menetrendjébe nem is fér bele, a hétvégéken szakítsunk időt egy kis szabadtéri gyerekjátékra! A hűvösebb, gyakran kifejezetten hideg levegő miatt a gyerkőcöket jól be kell csomagolni! Viszont ügyelnünk kell arra is, hogy ne essünk túlzásba, különben könnyen kimelegedhetnek, illetve, nem fognak tudni megmozdulni, ami pedig az alapja a kinti téli gyerekjátékoknak! Mihez kezdjünk, ha kikerülünk télen a négy fal közül, de még nincsen hó? Van pár tippünk!
Ugrassunk!
A tél havasan a legszebb! De jelen időjárási körülmények között sajnos egyre ritkábban lehet benne részünk. Viszont, ha nincs hó, akkor látszódik az aszfalt! Ez pedig sok játékhoz kínál lehetőséget! Ilyen a már szüleink, nagyszüleink által is játszott ugróiskola. Mi szükséges hozzá? Aszfaltkréta, kreativitás és játékkedv!
Ugróiskolát szinte végtelen számú variációban játszhatunk! Használhatunk kavicsot, amit fel kell venni “útközben”, de egyszerűen végig is ugrálhatunk a pályán. Ha viszont még kreatívabban szeretnénk játszani, vegyünk elő egy dobókockát is! Rajzoljunk fel egy nagyobb terjedelmű ugrálópályát, tele feladatokkal, mint például:
Ugrálj egy helyben 10-szer páros lábbal!
Énekelj el egy Mikulás dalt!
Csinálj hátra karkörzést!
Adj ki olyan hangot mint az oroszlán!
Minden kis játékosnál lehet dobókocka, s annyit ugrálnak (nem lépegetnek!) előre, amennyit dobnak; mint egy élő társasjátékban! Ezt az alapötletet pedig kedvünk, találékonyságunk szerint bővíthetjük tovább! A lényeg a jókedv, mozgás és a játékos ügyességfejlesztés!
Téli odú
A hideg elől sok állatka visszavonul odújába. Mi emberek is visszahúzódunk ilyenkor a négy fal közé. Pedig a szabadban is kiépíthetnénk őszi-téli lakunkat! Amennyiben van egy kis kertünk, elhatárolt udvarunk, szerencsénk van! Különítsünk el egy 1-1,5 négyzetméternyi kis területet az udvar egyik szegletében, s gyermekünkkel közösen kezdjünk bele egy kis őszi lak építésébe! Kartondobozok, már nem használt lécek, gallyak, gerendák, bármi, ami eddig kidobásra várt, most hirtelen építőelemmé válva hasznos kincs lett! Fűzzünk színes faleveleket sorra, s készítsünk belőlük “függönyt”; tákoljunk kis széket, asztalkát! Nézzünk körbe a fészerben; kérjük apa segítségét is! Szükségünk lehet talicskára, gereblyére, ásóra, kisfűrészre, s még sok egyéb szerszámra! Igazi családi építkezést csaphatunk, ha picit szabadjára engedjük fantáziánkat, s mi, szülők is megengedhetjük magunknak, hogy visszaidézzük gyermeki mivoltunkat. Ezzel a kinti gyerekjátékkal mind a kisfiúknak, mind a kislányoknak vidám órákat szerezhetünk, miközben erősen fejlesztjük kézügyességüket, kreativitásukat, álló- és ellenállóképességüket is. Az elkészült kis lakosztályt pedig tavasszal majd felújíthatjuk!
Túra meselépésben!
A szabadban játszott téli gyerekjátékok fontos eleme tehát a mozgás, hogy ne fázzanak át az apróságok. Mindig figyeljünk arra, mennyi időt töltünk kint gyermekünkkel egy huzamban, s vegyük figyelembe, hogy ők hamarabb elkezdhetnek fázni, mégha ezt, a játék hevében, el is felejtik bejelenteni!
Napsütéses, melegebb napokon egy-egy rövidebb kirándulást, túrát is beszervezhetünk. A természet szépségeiben való gyönyörködés, kismadarak megfigyelése mellett, így, Mikulásra várva, még vidámabbá tehetjük sétánkat pár dallal, mondókával. Kirándulás előtt gyűjtsünk össze Télapó dalokat, versikéket, mondókákat, amiket a túra közben megtanulunk, majd együtt énekelgetünk. Egyes versikéket el is játszhatunk, mutogathatunk útközben. Figyeljünk arra, hogy, bár hűvös van, a folyadékot most is pótolni kell! Tegyünk el kis hátizsákba kulacsot meleg teával, ami, ha ki is hűl, kellemes felfrissülést szolgál. Valamint uzsonnásdobozkába készítsünk össze egy kis aszalt vagy friss gyümölcsöt, zöldségchipset, kekszet, hogy ne a korgó poci vessen véget a jókedvnek!
A hátitatyóba egy könnyed pléd is bele kerülhet, ha egy harapás idejére letelepednénk az avarba vagy egy padra.
Gyűjtögető életmód
Egy másik kirándulás alkalmával vagy egy egyszerű erdei séta során legyen a túra célja a termésgyűjtés! Az ősszel megszáradt, megaszalódott, levelek, termések tökéletes alapanyagai a Télapó és karácsonyi díszeknek. Mivel kiszáradtak, könnyedén haza vihetjük őket hátizsákunkban, és dolgozni is gyerekjáték lesz velük!
Gyűjtsünk érdekes alakzatú ágakat, gallyakat, tobozt, vadgesztenyét, s fondort, makkot, színes faleveleket, kavicsokat, kisebb, formázható fadarabkákat, mohát! Gyűjtsünk össze száradó virágokat, melyeket otthon felfüggesztve könnyedén megszárítgathatunk. Gombák közül csak akkor szedjük fel bármelyiket is, ha biztosan tudjuk, hogy nem mérgezőek! Gyakran ugyanis már az érintés útján is bajt okozhatnak. A bogyókkal ugyanígy járjunk el.
Miután teleszedtük túrabatyunkat, haza érvén rögtön tegyük ki őket még száradni! S akár hétköznap délutánonként, esténként vagy esős hétvégéken festéket, gyurmát, ollót, ecsetet, ragasztót, színesceruzát, zsírkrétát s minden más kreatív eszközt felhasználva készítsünk belőlük meseszép Mikulás és karácsonyi díszeket téli dalok hallgatása és éneklése mellett!
Adventi kincskeresés
A kincskeresés, akármennyire is ősi, de mindig megújítható gyerekjáték, amit bármikor elővehetünk az ötletszertár mélyéről. Karácsony előtt a gyerekek kedvence az Adventi naptár nyitogatása, amit most kell előkészíteni.
Minden nap egy-egy apróság, elrejtve valahol az udvaron vagy a lakásban, lépcsőházban, még a sötétben, akár elemlámpával is felkutatható, sőt talán még érdekesebb lesz a gyermek számára. Készítsünk egy kis térképet, vagy versikét, amiben leírjuk, hol van az aznapi kis csomag. Most hatalmas munkának tűnik, pedig csak 24 kis furfangos üzenetről van szó! A meglepetések pedig változatosak lehetnek:
Egy-egy aszalt gyümölcs
A következő napi üzenet
Egy kis fürdősó
Hétvégi süteménykívánság
Hosszabb esti mese
Egy-egy kinyomtatott színező
Közös szobatánc tanulás után
Most is határtalan a lehetőségek száma. Próbáljunk meg gyermeki ésszel és szívvel gondolkodni, s törekedjünk az egyszerűségre, hogy porontyunk a legkisebb dolgokat is megtanulja értékelni. Ajándékozzunk élményt, érzéseket! Tegyük gyermekünket aktív szereplőjévé a játéknak, hogy észrevétlenül fejlődjön ügyessége, színesedjen kreativitása.
Ha azonban mégsem lenne kapacitásunk ilyen típusú Adventi naptárt készíteni, a gyerekjatekbolt.com oldalán többféle Adventi naptár közül válogathatunk.
Téli gyerekjátékok a szabadban? Mi sem természetesebb! Még akkor is, ha hóhiány van! Jókedv, mozgás, játék és a hűvös idő is megenyhül! Ne a négy fal között teleljünk ki! Irány a szabadba! Viszont, ha repkednek a mínuszok, szakad az eső vagy hevesen fúj a szél, akkor elő a társasjátékokkal és a többi 9+1 benti gyerekjátékkal!