Szerepjátékok gyerekeknek: készségfejlesztés vagy pénzkidobás?

Minden szülő a legjobbat akarja a gyerekének. Éppen ezért már gyermektervezés előtt bújjuk a szakkönyveket, a blogokat olvasunk, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy felvértezzük magunkat, ha elérkezik az idő. Amikor aztán csemeténk egyre nagyobb lesz, a figyelmünk mindinkább a készségfejlesztő gyerekjátékok felé irányul, hiszen szeretnénk, ha minden képessége a lehető legjobb tempóban fejlődne. (A fejlődés támogatása miatt játékwebáruházunkban például többféle szett is megtalálható.) De vajon a szerepjátékok tényleg fejlesztik gyermekünk készségeit vagy mindez csupán hatásos marketing szöveg?
Mi is az a szerepjáték?
Az életben mindannyian szerepet játszunk. Amikor megszületik a gyermek, felvesszük az anya és az apa szerepét, munkahelyen a vezető (vagy épp a pozíciónknak megfelelő) szerepet. A szerepjátékok tehát óhatatlanul a mindennapi (felnőtt) életünk részei, mégha nem is vesszük észre. A gyerekek számára ez a szerepjáték ugyanolyan, csak játékos formában.
Ők leggyakrabban ugyanis minket, felnőtteket játszanak el - gondoljunk csak a papás-mamás játékokra. Továbbá, a maguk módján, utánoznak is minket, és egy-egy hivatást választanak a szerepjáték fókuszaként: tűzoltó, rendőr vagy épp ápolónő.
Aztán persze nem lehet kihagyni a fantáziájuk által kreált szerepjátékokat sem. Hercegnőként, űrhajósként vagy épp kalóz kapitányként igazából egy másik világba utaznak. Olyan fantáziavilágokba, ahol teljes, mondhatni “egész estés” meséket élhetnek át, ahol a kedvencük bőrébe bújhatnak, és nem kötik őket a szabályok: oda, ahol nincs lehetetlen.
A szerepjáték kiragadja a gyermeket az unalmas hétköznapokból
A készségek fejlesztése mellett pedig talán ez az, ami igazán fontos. Hiszen ilyenkor a hétköznapi, realitás világa találkozik a belső gondolatvilágukkal, és a saját kis szemüvegükön keresztül értik meg, és fogják fel az őket körülvevő racionális mindennapokat.
Ez pedig abból a szempontból kulcsfontosságú, hogy játékosan segít felfedezni a pozitív, illetve negatív élményeket vagy akár oldani a stresszt és a belső szorongást.
Érdemes belegondolni, hogy milyen furcsa tudatállapot is ez, hiszen például óvodás korban, a gyermek már tisztában van az őt körülvevő világgal, mégis valós időben képes megteremteni a sajátját - és ezt kivetíteni. Ilyenkor örömmel von be minket is a szerepjátékába, aminek jó, ha mi is részesei vagyunk, és felszállunk velük a mászókára, ami egy kalózhajó, vagy épp elutazunk velük egy idegen bolygóra az “ágy-űrhajón”.
Persze joggal merülhet fel a kérdés, hogy vajon mi értelmük van ezeknek, és milyen készségeket fejlesztenek ezek a szerepjátékok.
Mit fejleszt a szerepjáték?
Talán az egyik legfontosabb, hogy a játék során a gyerekek a megtanulják az együttérzés, az empátia fogalmát. Minden kisgyermeknek van ugyanis egy én-korszaka, ezen túllépve pedig a fejlődés egy következő, igencsak fontos szakaszába érkezik. Mivel a szerepjáték a mások bőrébe bújás, megtudhatja, hogy mit érezhet egy apuka, egy anyuka vagy adott esetben egy rendőr, amikor stressz éri és valakit üldöznie kell.
A másik nem elhanyagolható tényező, hogy a másokkal való közös játék során, tudtán kívül megtanulja a kompromisszumkészség fogalmát, az együttműködést és a csapatjátékot is. Ezek persze nem csupán pozitív dolgok, hiszen a szerepjáték közben rengeteg konfliktus is kialakulhat.
“Ki legyen a főnök?”
“Én akarok lenni az xy karakter!”
Az ezek során kialakult vitát, stresszt, később esetleg konfrontációt, a gyerek nagyon jól tudja hasznosítani majd felnőttként a mindennapi helyzetekben, hiszen ekkor rakja le annak alapköveit. Fontos tehát, hogy semmiképp se nyomjuk el, és ne próbáljuk őket kontrollálni, hanem engedjük, hogy felfedezze a világot a maga módján! (Kivéve persze, ha a vita már verekedésbe torkollik, akkor ugyanis érdemes közbelépnünk.)
Végül, de nem utolsósorban a szókincset is rendkívüli módon fejleszti, hiszen a játék során - egy-egy adott szerepben - használja a filmekből, mesékből, rajzfilmekből, hétköznapi életből vett kifejezéseket. Például postásként megemlítheti, hogy hozta a sárga csekket vagy az ajánlott levelet.
Sokszor persze mi, szülők is részese akarunk lenni ezeknek a játékoknak, hogy még szorosabb legyen a kötődés, és jobban megismerjük a gyermekünket. Túllépve a klasszikus babás, illetve papás-mamás játékokon, nézzünk néhány ötletet ezekre az esetekre!
Szerepjáték ötletek
A szerepjátékokat az egyszerűség kedvéért külön fiús-, és lányos játékokra bontottuk.
Fiús játékok
Kalóz kapitány
A kalózos játékhoz elég lehet csupán egy-két kalap, egy gumiból és egy kivágott kartonból pedig pillanatok alatt készíthetünk szemfedőt.
Űrhajós
Űrhajó szinte bármiből lehet, akár egy használaton kívüli kartondobozból is. A Holdon lévő súlytalanságot pedig imitálhatjuk ugrándozásokkal is, amivel kellőképp kifáraszthatjuk a csemeténket is.
Szakács
Szinte nincs olyan gyermek, aki ne szeretne sütögetni. Ha még nem merünk a kezébe adni semmi komolyabbat, engedjük neki, hogy kint élje ki a fantáziáját, és például sárból készült pogácsákat készítsen nekünk.
Autószerelő
Kedvelt fiús játék az autószerelő is. Csavarhúzóként adhatunk a kezébe kisebb fadarabkákat, amelyekkel aztán megszerelheti a kartonból készült versenyautót is.
Barkácsmester
Minden kisfiú tudja, hogy barkácsolni remek dolog. Igaz, ők még mernek nagyot álmodni, és madáretető helyett inkább robotokat fabrikálnának. Ha pedig szükségük van a segítségünkre, bátran vessük bele magunkat mi is a játékba.
Lányos játékok
Pénztáros
Használhatunk játékpénzt akár egy - már meglévő - társasjátékból, vagy készíthetünk magunk is, akár a gyermekkel közösen. A pénzért cserében mi pedig plüssjátékokat - vagy bármi mást vásárolhatunk tőle.
Divatikon
Minden kislány szeretne csinos, és híres lenni. Rendezhetünk egy házi divatbemutatót, afféle mini-farsangot, ahol felveheti a legszebbnek gondolt ruhákat. Mi pedig, mint zsűri, pontozhatjuk őt a produkciója alapján.
(Állat)orvos
A gyerekek szeretnek segíteni és gyógyítani, mindamellett érdeklik őket az érdekes eszközök is. Attól függően, hogy általános- vagy inkább állatorvos lenne a kislányunk, választhatunk plüssállatot, vagy babát, mint pácienst, akit játékból “megoperálhat”.
Fodrász
A lányok körében népszerű a fodrász szakma, és nincs ez másképp a kicsiknél sem. Ehhez ráadásul nem feltétlenül kellenek speciális eszközök, elég lehet egy fésű, és egy papírhenger, mint hajgöndörítő. Ezután máris indulhat a fodrász-móka!
Mesehős
A mesehős mind a lányok, mind a fiúk körében nagyon népszerű. A kislányok között persze a hercegnők (vagy az épp aktuális kedvencek, Elena, Shimer és Shine) a legnépszerűbbek. Menjünk bele mi is a szerepjátékba, és válasszunk egy karaktert, amelyet mi alakítunk. Játék közben pedig érdekes lesz megfigyelni, hogy a gyermekünk éppen a jellemfejlődés mely korszakában tart.
Sajnos azonban nincs mindig időnk arra, hogy házilag készített játékokkal játszunk, és nem mindig tudunk részt venni a szerepjátékokban sem. Erre az esetre gyűjtöttünk össze 3 olyan készségfejlesztő játékot, amely segíti a gyermekek egészséges, mentális fejlődését.
Smoby Verdák 3 XRS Mack Truck gurulós szerelőműhely - kisautóval
Amennyiben a kisfiad szeret bütykölni, és kedveli az autószerelős szerepjátékokat, úgy ezzel a szerelőműhellyel biztosan a kedvében jársz majd. Maga a szett mintegy 28 kiegészítőt tartalmaz, a teljesség igénye nélkül csavarhúzókat, csavarokat, és csavarkulcsokat is.
Ez a műhely pedig valóban olyan, mint egy igazi kis szerelőasztal: a gyermeked különböző fiókokban, tárolókban helyezheti el a szerszámokat és a csavarokat, ugyanakkor kerekeinek köszönhetően az asztalt könnyedén magával viheti oda, ahol éppen Villám McQueennek szüksége van rá!
Smoby Mini Tefal XL Stúdió játékkonyha - Bubble
Ez a játékkonyha remek gyakorlás minden leendő kis szakácsnak. Ráadásul rengeteg valósághű kiegészítő van, amit a tervezők beépítettek. Ilyen például a Bubble lábas, amelyben a víz forrásnak indul, ahogyan a főzőlapra teszi a gyermek. A tészta megfő - azaz megváltozik a színe, a hús pedig szintén "megpirul".
A konyhához pult is tartozik, illetve különböző méretű tányérok, poharak és evőeszközök - amiket a mosogatóban lehet elmosogatni. Természetesen egy konyha nem lenne igazi konyha sütő és hűtő nélkül, így a szettben ezek is szintén megtalálhatóak.
Mindemellett a készlet része egy üdítő adagoló, egy kávéfőző található és egy páraelszívó is.
A Tefal játékkonyhája összesen mintegy 34 darab kiegészítőt tartalmaz.
Smoby Szupermarket elektronikus pénztárgéppel - piros
A Smoby szupermarket a boltos szerepjátékok csimborasszója, hiszen a gyermekek játékosan tanulhatják meg az illemet, a játékpénzt használatát és a vásárlás menetét.
A Smoby készletéhez ráadásul több áru is tartozik, például zöldség, gyümölcs,konzerv és süti is. A szett további tartozéka egy mérleg, ami segít lemérni a zöldséget és a gyümölcsöt.
És, ahogyan egy igazi szupermarket esetén, úgy itt is, egy (játék)pénzzel működő bevásárlókocsit tologathatunk.
A kassza kulccsal nyitható, az ehhez tartozó pénztárgépen valódi számtani műveleteket lehet elvégezni. A modern vonalat követve természetesen a pénztárosnál kártyás fizetésre is van lehetőség.
A játékhoz mintegy 42 darab különböző kiegészítő tartozik.
Összegzés
Mint láthatjuk tehát, nem létezik olyan, hogy céltalan szerepjáték - így hiba lenne felesleges pénzkidobásnak nevezni. Ugyanis minden szerepjáték valamilyen módon hozzájárul ahhoz, hogy a gyermekünk végigmenjen az egészséges testi- és lelki fejlődés különböző szakaszain. (Gondoljunk csak a már fent említett kognitív készségekre, a beszédkészségre, vagy épp a szenzomotoros képességek fejlődésére.)
Szülőként nekünk pedig az a dolgunk, hogy támogassuk őt ezekben a szakaszokban.