Játsszatok otthon is Atlantiszt, éljen az AquaPlay!
Itt a nyár, végre, alig vártuk! A nyárral együtt persze megérkezett a kánikula is és a hőség mindannyiunkra hatással van. Persze lehetünk bent is a hűs lakásban vagy házban, ám a nyár egyik leglényegesebb pontja a szabadság, főleg a gyerekek szempontjából, akik imádnak ilyenkor a odakint lenni és a vízben lubickolni. Ma ötleteket hoztunk azoknak a szülőknek, akik fel kívánják dobni gyermekük nyári szünidejét és esetleg a barátokkal együtt vizeskedésre adják a fejüket. Hello nyár, hello Aquaplay! Lássunk néhány DIY játékötletet és szuper Aquaplay játékot!
Vizes játékok nyárra
Már az egyik májusi cikkünkben is írtunk kreatív vizes játékokról, de most megint új ötletekkel álltunk elő.
1) Unikornis vízágyú – csoportos játék
Amire szükségünk lesz: csapatonként két vödörre és ugyanolyan méretű poharakra (a legpraktikusabb, ha műanyag pohárral játszunk)
Ehhez a játékhoz igen melegnek kell lennie. A játékosok két csapatra oszlanak és egymás mellé lefekszenek a fűbe két oldalra párhuzamosan, csapatonként.. A fűben fekvő játékosok mind kapnak egy poharat. Két másik játékos teli pohárral elindul és a csapatában lévők lábánál megáll, a vízzel teli poharat a homloka elé tartva mint egy unikornis, felülről igyekszik a vizet csapattársai poharába juttatni. Ők pedig igyekeznek elkapni a sugarat, de fel nem ülhetnek. Az ügyeletes unikornis mindenkinél megáll, szükség szerint újratölti a poharát. Amint az utolsóhoz ért, az egész csapat feláll és pohara tartalmát az egyik üres vödörbe önti. Majd visszafekszenek és a soron következő lesz az unikornis. Ez egy gyorsasági játék is. Az unikornisnak annyi ideje van cselekedni, ahányan a csapatában vannak x 30 másodperc. A végén az a csapat győz, amelyiknek a vödrében több víz gyűlt össze.
2) Habkígyó
Amire szükségünk lesz: egy üres műanyag palack, egy viszonylag ritkás szövésű anyag (mondjuk törölköződarab), befőttes gumi, egy tál, mosogatószer (lehetőleg környezetbarát)
Vágjuk le a műanyag üveg alját (bizonyosodjunk meg róla, hogy üres). Fogjuk a rongyot és rögzítsük oda a palack aljára befőttes gumival. Mártsuk bele a palack alját egy negyed pohárnyi mosogatószerből és fél pohárnyi vízből álló keverékbe. Vegyük le a kupakot a palackról és fújjunk bele a palack száján át. Figyelmeztessük a gyerekeket, hogy ne lélegezzenek a palack száján keresztül! Amit így kapunk az egy vastag, habkígyó, ami tekergőzik szerte a kertben, akár mintákat is rajzolhatunk vele! A gyerekek teljesen odavannak ezért a habos, fehér hurkáért.
3) AquaPlay – a vízi vidámság!
Az AquaPlay játékok lányoknak és fiúknak is egyaránt kedvencei. Külön jó, hogy egyedül és többen is lehet velük játszani. Az ötletes és oktató jellegű készleteket gyártó AquaPlay számos díjat nyert, elemei egymással kompatibilisek és jól variálhatók, így a gyerekek megépíthetik álmaik csatornáit csúszdáját, zsilipét , melyeken kis barátaik kísérik őket, mint Wilma, a víziló, Lotta, a kacsa, Nils a béka és Bo, a medve. A fejlesztők külön ügyeltek arra, hogy a játék UV-álló és méreganyagoktól mentes műanyagból készüljön.
Az AquaPlay vízrendszer különálló egységekből tevődik össze, melyek egymásba illeszthetőek, így bármekkora pályát építhetünk. Mindez a víz eleme köré épül és 3-7 éves kortól ajánlott. Olyan, számunkra már evidens, egyszerű szabályokra jönnek rá a segítségével a gyerekek, mint az ok-okozati összefüggések, a mozgás és annak iránya és az erő-ellenerő törvénye.
Kezdő szettként ajánljuk az AquaPlay Super Set-et. Az AquaPlay Super Set egy igazi vagány csatornarendszer. Hozzátartozik egy daru, a mi a rakodásnál elengedhetetlen. A szállítmányt Wilma fuvarozza, akinek át kell mennie a zsiliprendszeren, amit vízi pumpa segítségével feltölthetünk. A vízi kerék mozgatásával a csatorna vize mozgásba lendül és a rámpa segít, hogy a vízi alkalmatosságokat útjukra bocsássuk a rakományokkal együtt.
Az AquaPlay AdventureLand vízijáték egy Bo kapitány és Swen krokodil által jól ismert hegyi tó, melyen vízesés is található. Bo kapitány nem unatkozik, egész nap a bátor hajósokkal fedezi fel az élményekkel teli tavat. A pályán egy nagy torony magasodik csúszdával, melyen újra a csatornarendszerbe tudnak visszacsúszni a kis felfedezők, a kis sziget mellett pedig a forgatható vízágyú várja őket.
Miért az AquaPlay?
Az AquaPlay játékok oktató jellegűek, hiszen a gyerekek első kézből tapasztalják meg, hogyan is mozog a vízáramlat, milyen irányba halad a víz. Mivel ők irányítják a rendszert, a stratégiai gondolkodásuk, fantáziájuk is fejlődik és képzeletük tág teret kap. Tudjuk, hogy leginkább tapasztalat útján tanulunk, az AquaPlay játékok pedig ezt a fajta tanulási módot erősítik a víz segítségével.
A játékkal egybekötött tanulás egyszerű fizikai törvényeket magyaráz el észrevétlen módon, mint például:
- Hogyan lehet hajókat felemelni?
- Hogyan tud a víz áramlani vagy a vízszint megemelkedni?
- Hogyan működik a rámpa, a pumpa és a daru?
- Miért és hová halad egy hajó?
Az AquaPlay lehetőséget teremt a gyermekek számára , hogy megalkossák saját vízi világukat!
4) Hal Uram, Hal Uram, hány óra van?
Amire szükségünk lesz: vízipisztoly
A Hal Uram játékot többen érdemes játszani. Ez egy vicces és vizes játék. A gyerekek egy vonalban állnak fel, Hal Úr pedig velük szemben úgy 20 m távolságban. A gyerekek kórusban kérdezik: Hal Uram, Hal Uram, hány óra van? - Mire Hal Úr egy számmal válaszol, mondjuk három. Ekkor a gyerekek három lépéssel közelebb kerülnek hozzá. És így tovább, míg olyan közel nem érnek, hogy Hal Uram azt kiáltja: Ideje a locs-pocsnak! Majd vízipisztollyal igyekszik eltalálni az ide-oda futkosó játékosokat. Hal Uram is mozoghat. Aki „megússza szárazon” és vissza tud szaladni a startvonal mögé, az nyer! Akit eltalálnak, az lesz a következő Hal Úr, vagy közülük választják ki.
5) Váratlan locsolás!
Amire szükségünk lesz: egy jó meleg nyári nap és egy kis vödör víz (pohárban is lehet)
A játékosok körben ülnek. Egyikük lesz az, aki a teli vödör vízzel körbejár és azt mondja „loccs”, majd egy kis vizet a kezéről annak a játékosnak a fejére locsol, aki mellett elhalad. Így jár körbe-körbe, míg egyszer csak azt mondja „poccs” és az aktuális játékos nyakába / fejére önti a vizet és uccu neki! A pórul járt játékos üldözni kezdi a locsolót, a locsoló pedig megpróbál leülni az üldöző helyére. Körbe-körbe szaladnak. Ha a locsoló le tud ülni a nyakon öntött helyére, akkor az utóbbi lesz a locsoló. Ha három körön keresztül nem tud leülni, akkor pedig újra ő lesz a locsoló. Kicsit olyan ez, mint a „székfoglaló játék”, csak nyári körülményekhez igazítva.
+1) Tűz és víz a kertben
Amire szükségünk lesz: egy piros és egy kék szivacs, egy-egy vödör
A gyerekek csapatban játszanak. Kijelölnek egy „fagyasztót” -nála lesz a kék szivacs egy kis, teli vödör vízzel, illetve egy „olvasztót” - az olvasztó a piros szivacsot birtokolja szintén egy vödör víz társaságában. Fagyasztó és olvasztó az elemek urai egymás hatását próbálják kompenzálni. A gyerekek össze-vissza rohangálnak. Fagyasztó kék szivacsával rájuk locsolva megdermeszti őket, így mozdulatlanná válnak. Ekkor érkezik olvasztó, aki piros, vízzel teli szivacsának erejével kiolvasztja a szerencsétlen áldozatokat, akik újra futásnak erednek. Így megy ez, míg az egyik elem nem győz – itt kell megegyezni egy számban- bizonyos számú játékos van lefagyasztva vagy kiolvasztva. Egy idő után ez nem is lényeges, csak a futkározás öröme lesz hangsúlyos. Ha sokan játszanak, lehet több fagyasztó és olvasztó is.
Összegzés
A nyár minden gyerek kedvenc és várva-várt időszaka, amikor a szabadban játszanak a barátaikkal, testvéreikkel. Ilyenkor kitombolhatják magukat a jó levegőn és az éltető napon, fontos készségeket tanulva. Legyen szó a kerti csatornák végtelen soráról és a fontos küldetések teljesítéséről az AquaPlay játékok által vagy a rohangálással egybekötött vizes mókákról egy biztos, nem kell sok ahhoz, hogy a gyerekek jól érezzék magukat a szabadban! Dobjuk fel a nyarukat egy-két ötlet felhasználásával! Játékra fel!