Ez az oldal cookie-kat használ. A böngészés folytatásával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk.
Menü

Minecraft, Roblox, Fortnite? Miért és hogyan tarolnak a videojátékok a gyerekeknél?

Sokszor nem is tudjuk, hogy a gyermekeink éppen milyen játékkal is múlatják az időt a képernyő előtt. Csak kapkodjuk a fejünket, amikor az ebédnél kitörő örömmel meséli a gyerkőc, hogy sikerült elkapnia a kincses LLama pinatat, vagy most épp Jailbrakkel játszik, a Robloxon. 

Mi, felnőttek egyébként is nehezen tudjuk követni a videojáték-ipar legújabb gyöngyszemeit, mostanában pedig különösen nehéz a helyzet, hiszen igazi dömping van a piacon. Jelenleg három játék tarol: a még mindig népszerű Minecraft, a mindent letaroló Fortnite és a régi-új üdvöske, a Roblox. Ha te is szeretnél képbe kerülni, és érteni, miről beszél a gyermeked, akkor ez a cikk neked készült. (Ráadásul játék webáruházunkból ajándék ötleteket is adunk a videojáték rajongóknak.)

Miért éppen ezek a videojátékok tarolnak?

“Mi gyerekkorunkban kint játszottunk és bunkikat építettünk, most pedig mindenki csak a gépen lóg!” - hangzik egymás között a felháborodott szülői beszélgetés. Való igaz, hogy a gyermekek figyelme sokszor (akár már egészségtelen módon) az online térre, a képernyőre irányul. De a dolog sokkal összetettebb annál, mint hogy egyszerűen csak legyinteni kellene, hogy “ez egy ilyen generáció”.

Képzeld csak el, hogyha gyermekkorodban eléd tettek volna egy játékot és azt mondták volna, hogy építsd fel a saját világodat. Jelenleg ez a helyzet, ugyanis a Minecraft, a Fortnite és a Roblox is egy nyílt világú (Open World), vagy másképp egy Sandbox típusú játék. Talán ez utóbbi - a Sandbox - tudja legjobban leírni a jelenséget, mivel a szó homokozót jelent, ami voltaképp egy virtuális játszótér szinonimája is lehetne.

Ezekben a videojátékokban nincsenek fizikai-, anyagi-, sem kreatív korlátok. Gyakorlatilag minden rád - vagyis ebben az esetben a gyermekre - van bízva. Ez elsőre, nekünk szülőknek, ijesztően hangzik, pedig nem csupán negatív oldala van.

#1 Minecraft

A Minecraft nevű videojáték már régebb óta van a piacon, így lehetséges, hogy te is hallottál róla.

A Minecraft ugyanis 2011 óta egy valóságos forradalmat indított el a videojátékok piacán: egyszerű, 90-es évek elejét idéző grafikája mellé ugyanis a teljes felhasználói szabadságot adja. Ha szeretnéd egyszerűen elképzelni a videojátékot, akkor elég csak a legóra gondolni, ugyanis itt is virtuális építőkockák adják az alapokat.

Habár már letaszították a képzeletbeli trónról, a Minecraft a mai napig népszerű videojáték.

A Minecraft tehát a játékos számára egy igazi, “bűnös” 8-bites szórakozást kínál: ha ahhoz tartja kedve, építhet, vándorolhat, nyersanyagokat bányászhat vagy épp kereskedhet. Ráadásul 5 különböző játékmódban is kipróbálhatja magát.

A túlélő játékmódban különböző nyersanyagokat kell összegyűjteni, amiből aztán fedezéket, illetve fegyvereket lehet gyártani a véletlenszerűen (random) felbukkanó szörnyek ellen.

A kaland játékmód hasonló a túlélőhöz, azzal a különbséggel, hogy itt nem lehet építeni, illetve rombolni, tehát maga a pálya (map) adott.

A kreatív mód talán az egyik legizgalmasabb mind közül, hiszen ez adja a Minecraft savát-borsát. Itt a játékos lényegében bármit építhet, és rombolhat. Úgy kell elképzelni, mintha az egész univerzumot felépíthetnéd, pusztán legókockákból. (Egyébként, ha magát az univerzumot nem is, a Föld mását már felépítették.)

A hardcore játékmód már rendkívül nehéz, hiszen a játékosnak egyetlen élete van. Ha meghal, akkor a főmenübe lépve kitörlődik az egész addigi, általa alkotott világ. A másik opció, hogy halál esetén néző módban, kívülről szemlélve nézi a játékos a további eseményeket.

A néző módban a játékos olyan, akár a szellem: járhat a térképen, áthaladhat a blokkokon, de nem alakíthatja az őt körülvevő világot.

Mint arra már valószínűleg te is rájöttél, a Minecraft olyan videojáték, amely rendkívüli módon fejleszti a logikát, a kreativitást, a problémamegoldó képességet, illetve a térlátást. Ráadásul - még ha ugyan online is -, de a gyermek egy olyan közösség tagja, amelyben jól érzi magát. Mindazonáltal persze nem jó, ha csupán ebben a Sandbox térben tud létezni -, de erről majd picit később.

Ajándékötlet Minecraft-rajongóknak: Minecraft ágyneműhuzat szett

Minecraft rajongóknak kötelező darab: egy a videojáték alapján mintázott ágyneműhuzat szett.

Lassan itt a gyermek születésnapja, és nem tudod, mit vegyél neki? Ha egy igazi Minecraft rajongó gyerkőcöd van, biztosan örülni fog a mintás ágyneműnek.

A kiváló minőségű, kétrészes szett 1 darab 140 x 200 centiméteres paplanhuzatot, és 1 darab nagyobb méretű, 70 x 90 centiméteres párnahuzatot tartalmaz.

#2 Fortnite

Ahogyan a bevezetőben is írtuk, a Fortnite jelenleg a legnépszerűbb nyílt világú játék. Szülőként első pillantásra valószínűleg csak elszédülnénk, ahogyan a pattogó karaktereket, a lövöldözést, és a látszólag semmiből előbukkanó falakat próbáljuk valahogyan átkonvertálni.

A Fortnite-ot mondhatni az idő, és az igények formálták azzá, ami miatt az egyik legnépszerűbb játék lett a piacon. A lövöldöző-ugrálós játékot ugyanis remekül ötvözték a Minecraft építkezős világával.

A videojáték lényege ugyanis, hogy a játékosokat ledobják egy véletlenszerű helyre, ahol likvidálniuk kell egymást. Azonban a kezdetek kezdetén csupán egy csákánnyal indulnak útnak, ahol a tárgyak szétverésével lehet nyersanyaghoz (fához, kőhöz, fémhez) jutni, amiből aztán fegyvereket és bunkert lehet építeni.

A Fortnite jelenleg a világ legnépszerűbb videojátéka.

Persze maga a játék itt is jóval összetettebb, mint az elsőre látszik, hiszen rendkívül taktikus és figyelemigényes: egyszerre kell ugrálni, építeni és lőni, ami rendkívül igénybe veszi a reflexeket és a térlátást is.

A videojáték egyébként teljesen ingyenes, ami szintén hozzájárulhatott a hatalmas sikerhez. (Itt pénzért például csak szebb ruhákat, szebb fegyvereket lehet vásárolni - és még így is hatalmas pénzügyi siker lett.)

A Fortnite tehát a reflexen és a térlátáson kívül fejleszti a koncentrációt, továbbá a taktikai-, illetve problémamegoldó képességet is.

Ajándékötlet Fortnite-rajongóknak: Fortnite csapat mód - 4 figurás szett

Amennyiben a gyermeked szeret a Fortnite nevű videojátékkal játszani, úgy kiváló választás ez a 4 figurából álló szett.

Egyetlen Fortnite rajongó polcáról sem hiányozhatnak a legnépszerűbb karakterek: Ragnarok, Rex, Cuddle Team Leader és Brite Bomber. A figurák egytől-egyig részletesen kidolgozottak, és mind a karok, mind a lábak mozgathatóak. A csomag 4 figurát, 4 építőelemet, 4 arató eszközt, 5 fegyvert és egy darab gyűjtőfüzetet tartalmaz.

#3 Roblox

A Roblox igazából nem maga a videojáték, csupán egy játékplatform - azaz egyfajta játék webáruház. A Minecrafthez hasonlóan egyszerű grafika jellemzi, ugyanakkor a fő különbség, hogy itt a játékon belül is bárki létrehozhat különböző játékokat, játékmódokat.

Az egyik ilyen volt például a Jailbreak, amelyet egy alig 18 éves tinédzser fejlesztett, és már most milliomossá tette őt. Ahogyan a címéből is kiderül, a Jailbreakben meg kell szökni a börtönből és menekülni kell a rendőrök elől.

A másik jelentős különbség a Minecrafttel szemben az, hogy itt pénzért, a játékos úgynevezett robuxot vásárolhat, vagyis a Roblox digitális pénzét, amiből játékmódokat vagy kiegészítőket vehet. Ebből a digitális valutából aztán a fejlesztők jutalékot kapnak.

Érdekesség, hogy a legtöbb játékmód fejlesztő a korábbi Roblox játékosokból lesz: ők ismerik ugyanis igazán a közönséget, a játékot, és egy kis ügyességgel viszonylag könnyű játékot írni a platformra.

A Roblox tehát - a Minecrafthez hasonlóan - fejleszti az ügyességet, a térlátást, illetve a logikát.

Ajándékötlet Roblox-rajongóknak: Roblox gyűjthető figura - Masters of Roblox

A Roblox játékait a valóságban is tetszőlegesen variálhatod. Éld át a videójátékot offline is!

Szeretnéd, ha a gyermeked kreativitása az offline világban is szárnyalna? A Roblox figuráival átültetheti ezt a kreativitást, ugyanis a szobában is eljátszhatja a saját történeteit. Az online játékhoz hasonlóan a Roblox figurái is szétszedhetőek, alakíthatóak.

A szettben Roblox 6 mestere található, különböző kiegészítőkkel, gyűjtőlistával és egy exkluzív kóddal, amelyet gyermeked extra tartalomért használhat a Roblox oldalán.

Okoznak-e a videojátékok függőséget?

Eddig, szándékosan, leginkább a videojátékok előnyeiről írtunk, hiszen bennünk, szülőkben, rengeteg a tévhit és az előítélet ezekkel kapcsolatban. Azonban semmi sem fekete vagy fehér, így természetesen beszélni kell a videojátékok árnyoldalairól is.

Ahogyan számos élvezeti szer, úgy a videojáték is az agy jutalmazó központját stimulálja. Ezek a területek felelősek a nikotin-, és a kokainfüggőségért is. Ilyenkor az agy dopaminlöketeket kap, amelyek boldogságot, eufóriát okoznak, ezért az ember még többet és többet akar belőlük.

Érdemes tehát figyelni a balanszra az egészséges mennyiségű videojátékozás, és a szociális élet között.

Ahogyan a többi függőségben, úgy itt is jól megfigyelhető az elszigetelődés, a fáradtság, a dekoncentráltság, illetve a teljes kontrollvesztés. Azonban fel kell ismerünk azt, hogy a videojáték-függőség egyfajta menekülés a hagyományos offline világból az online világba, aminek mindenképp valami nyomós oka van. Ennek kiderítése elsősorban a mi feladatunk, azonban súlyosabb esetben mindenképp vonjunk be szakembert is.

A megelőzéshez sokszor az is elég, ha picit mi is belefolyunk a gyermek életébe: kérdezgetjük a videojátékról, arról, ki a kedvenc karaktere, mivel játszik épp, vagy milyen sikereket ért el. Érdemes továbbá közösen, a gyermekkel együtt kidolgozva lefektetni a szabályokat, hogy mikor és mennyit játszhat - ez a konszenzus később ugyanis megtanítja őt a felelős videojáték-használatra.

A videojátékok körül tehát sok a tévhit, amit leginkább az ismeretlentől való félelem táplál. A démonizálás helyett pedig érdemes megismerni őket, hiszen rengeteg dologra megtaníthatja a gyermekeket. Segítségükkel fejleszthetőek a kognitív-, illetve motoros képességek, továbbá remek kikapcsolódást is nyújtanak. Azonban semmiképp se engedjük ki a kezünk közül a kontrollt, hiszen az online világ könnyen magába szippantja a gyermeket. Mint oly sok esetben tehát, itt is az arany középút jelenthet megoldást